« فردیناند پورشه»

دكتر پورشه
دكتر « فردیناند پورشه » سازنده فولكس واگن ،و تانك ببر در این روز در سال 1951 در 75 سالگی در گذشت .وی كه در یك خانواده آلمانی در« بوهم» به دنیا آمده بود دكترای مهندسی گرفت و ضمن تدریس به كار طراحی اتومبیل پرداخت و تا سال 1929 با كارخانه بنز آلمان همكاری داشت و در این سال ،خود كارخانه خود رو ساری تاسیس كرد . نخستین اتومبیلی را كه طراحی كرد در سال 1900 ساخته شد.
     از سال 1934 ، دكتر پورشه تصمیم به ساخت اتومبیلی گرفت كه با هوا خنك شود و مقاومت بدنه آن در برابر هواكم و هزینه ساخت آن پایین باشد تا همه بتوانند آن را خریداری كنند. وی مدل چنین اتومبیلی را تهیه و اواخر سال 1935 به هیتلر رهبر وقت آلمان ارائه داشت و با تصویب وی و كمك مالی دولت آلمانی به ساخت آن كه « فولكس واگن به معنای خود رو مردم » نام گرفت اقدام كرد و این اتومبیل كه باهمه خود روهای موجود آن زمان فرق داشت و دارای سیلندرهای افقی بود در سال 1936 ساخته شد و رو به تكامل گذارد كه جنگ جهانی دوم آغاز شد و پورشه برای كمك به تقویت بنیه دفاعی وطن خود به طراحی دو نوع تانك اقدام كرد و تانكهای ببر و پلنگ او هنگهای پانزر آلمان را موفق به پیشروی های سریع در جبهه ها كرد. پورشه سپس به ساخت موتور محركه بمبهای پرنده آلمان و موتور هواپیماهای نظامی كمك كرد . او در عین حال از كشاورزی هم غافل نبود و به ساخت تراكتور اقدام كرد . پورشه با استفاده از طرح فولكس واگن یك نوع جیپ نظامی هم ساخت.
    فولكس واگن نوع قورباغه طرح او پس از جنگ محبوبتری اتومبیل جهان شد و در دهه های 1960 و 1970 بیش از 15 میلیون دستگاه از آن به فروش رفت . پس از فوت پورشه پسرش دنباله كار او را گرفت و نوعی اتومبیل دونفره ساخت و آن را به نام پدرش «پورشه» نامید.
    
اتومبیلی كه پورشه در 1900 ساخت


    
دكتر پورشه در سال1935 مدل فولكس واگن را به هیتلر ارائه می دهد


    
فولكس واگن ساخت 1936شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات