66 سال پیش در روز 12 سپتامبر سال 1943 میلادی ، مردم جهان با حیرت از ماجرای نجات و فرار بنیتو موسولینی از بازداشت خانگی در منطقه دست نیافتنی «لانه عقاب» در كوه گران ساسو توسط یك گروه كماندویی اس اس به فرماندهی سروان اوتو اسكورزنی آگاه می شوند.

بنیتو موسولینی ، دیكتاتور سابق ایتالیا از سوی پادشاه ایتالیا ویكتور امانوئل سوم و شورای عالی فاشیست از كار بركنار شده بود و به دستور دولت در یك مكان دست نیافتنی موسوم به «لانه عقاب» در كوه گران ساسو به ارتفاع 2912 متر در رشته كوه های آبروز در بازداشت خانگی به سر می برد.

موسولینی به دستور آدولف هیتلر ، رهبر آلمان نازی در یك عملیات حیرت آور توسط یك گروه كماندویی اس اس و چتربازان آلمانی به فرماندهی سروان اوتو اسكورزنی آزاد شده و به آلمان منتقل می شود.

نیروهای متفقین در روز 10 ژوییه سال 1943 میلادی جزیره سیسیل ایتالیا متحد آلمان نازی را تصرف كرده و سپس در 3 سپتامبر وارد كالابریا جنوبی ترین بخش خاك ایتالیا شده و در روز 9 سپتامبر سال 1943 میلادی تا كامپانیا پیشروی می كنند.

نزدیك شدن متفقین به شهر رم موجب وحشت طبقه سیاسی ایتالیا می شود. ویكتور امانوئل سوم پادشاه ایتالیا و شورای عالی فاشیست بنیتو موسولینی را از مقام نخست وزیری بركنار كرده و او را به بازداشتگاه خانگی محكوم می كنند.

آنها در روز 23 ژوییه سال 1943 میلادی بادولیو را به مقام نخست وزیری منصوب می كند. نخست وزیر جدید ایتالیا با شتاب با متفقین در مورد آتش بس به مذاكره می پردازد.قرارداد آتش بس در روز 8 سپتامبر فاش می شود.

هیتلر كه حاضر به قبول شكست نبود 30 لشكر را تحت فرمان مارشال هوایی كسلرینگ قرار داد كه با نیروهایش مدت 2 سال در خطوط دفاعی دورا و گوستاو به شدت در مقابل نیروهای متفقین مقاومت كرد.

هیتلر متقاعد شده بود كه تنها دوچه (لقب موسولینی) قادر است نیروهای ناسیونالیست ایتالیایی را تحكیم كرده و دوباره مبارزه در كنار او را از سربگیرد.

هیتلر از نیروی هوایی آلمان «لوفت وافه» می خواهد عملیات فرار موسولینی را طرح ریزی كند.

آلمانی ها به دلیل آنكه محل زندان موسولینی چندین بار تغییر كرده بود برای یافتن مكان او دچار مشكلاتی می شوند. آنها سرانجام موسولینی را در «لانه عقاب» در قله كوه گران ساسو واقع در 120 كیلومتری شمال شرقی شهر رم می یابند.

موسولینی در هتل كامپو ایمپراتوره برفراز یك صخره دست نیافتنی كه تنها با تله كابین قابل دسترسی بود ، در بازداشت به سر می برد.

در روز 10 سپتامبر در یك پرواز شناسایی برفراز این منطقه یك محوطه كوچك مسطح را در نزدیكی هتل تشخیص داده می شود. اسكورزنی تصمیم می گیرد برای رسیدن به این مكان از هواپیماهای گرایدر استفاده كند زیرا استفاده از چتربازان بسیار خطرناك بود.

یك گروه كماندویی چترباز اس اس نیز مامور تصرف فرودگاه كوچك اكوئیلا و به دست گرفتن كنترل تله كابین می شود. عملیات 2 روز بعد در یك هوایی ابری انجام می گیرد.

از 12 فروند گرایدر تنها 8 فروند آنها موفق به فرود در آن محوطه كم وسعت مسطح می شوند. بلافاصله نیروهای كماندویی آلمانی برای نجات بنیتو موسولینی اقدام می كنند و نگهبانان ایتالیایی در مقابل آنها كمترین مقاومتی از خود نشان نمی دهند.

اسكورزنی برای فرار دادن دوچه از یك هواپیمای كوچك شناسایی مدل فیسلر استورخ كه خلبانی آن را گرلاخ خلبان مشهور به عهده داشت ، استفاده می كند.

گرلاخ در یك اقدام جسورانه موفق به فرود می شود اما برخاستن دوباره با 2 مسافر اسكورزنی و موسولینی بدون آنكه اثاثیه دیكتاتور فراموش شوند به دشواری انجام شد. این عملیات به اندازه ای سریع انجام شد كه هنوز آخرین گرایدر آلمانی فرود نیامده بود.

موسولینی اندكی پس از آزادی با خانواده اش در شهر وین تجدید دیدار كرده و سپس برای پیوستن به هیتلر به اقامتگاه او مشهور به «لانه گرگ» در پروس شرقی می رود.

اوتو اسكورزنی برای این عملیات موفقیت آمیز مدال صلیب آهنی را دریافت می كند. دستگاه تبلیغات آلمان نازی خبر از آزادی بنیتو موسولینی نهایت استفاده را می كند.

این خبر به اندازه ای حیرت آور بود كه در جلسه مجلس عوام انگلستان اعلام می شود.

هیتلر مانع از این می شود كه موسولینی دوران بازنشستگی خود را در آلمان سپری كند.

موسولینی ناگزیر به سرعت به شمال ایتالیا می رود و یك جمهوری خودخوانده به نام «جمهوری سوسیال ایتالیا» را تاسیس كرده و ریاست آن را به عهده می گیرد.

موسولینی نزدیك به 2 سال پس از این تاریخ در روز 27 آوریل سال 1945 میلادی توسط پارتیزان های ایتالیایی به قتل می رسد و پس از اینكه جنازه او را در خیابان ها می كشند ، آن را وارونه به دار می آویزند.این فرجام كار بنیتو موسولینی ، دوچه ، رهبر فاشیست های ایتالیا بود.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات