دكتر ارنست هینكل

دكتر ارنست هینكل

دوم فوریه سالروز درگذشت دكتر ارنست هینكل Ernest H. Heinkel سازنده هواپیماهای نظامی آلمان در دو جنگ جهانی است که در 70 سالگی در سال 1958 افوت شد. وی همچنین در ساختن هواپیمای دریایی به ژاپن و جت جنگنده اف ــ 104 به آمریكا كمك كرد.
    هینكل كه در 1888 در سوابیای آلمان متولد شده بود نخستین هواپیما را درسال 1911 ساخت. وی در طول جنگ جهانی اول نخستین هواپیماهای نطامی را برای ارتش آلمان تولید کرد كه سی فروند از آنها هم در اختیار اتریش، متحد آلمان قرار گرفت.
     پس از جنگ، چون آلمان تا مدتی از ساختن هواپیما محروم بود به اختراع هواپیمای دریایی موفق شد كه آن را در سوئد به تولید انبوه رساند و از آنجا به ژاپن رفت و نوع نظامی هواپیمای دریایی را برای این كشور ساخت (هواپیمایی كه می تواند از روی آب به پرواز درآید و روی آب فرود آید). پس از افتادن زمام امور آلمان به دست هیتلر به ساختن شكاری و بمب افكن برای «لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان) پرداخت و بمب افكن دوموتوره « H -111» با سرعت 375 كیلومتر در ساعت اولین اختراع او بود. وی همزمان در كارخانه خود هواپیمای مسافری «ه ــ 70 » را تولید می كرد.
     هینكل پس از ساختن هفت هزار و 300 فروند « ه ــ 111 » كه بر خلاف هواپیماهای نظامی سایر كشورها قادر به شیرجه رفتن روی هدف بودند به ساختن بمب افكن های سنگین H -117 اقدام كرد و سپس به ساختن جنگنده H - 100 با سرعت747 كیلومتر در ساعت پرداخت كه حد اكثر سرعت هواپیمای ملخدار بود.
     هینكل از آن پس تلاش خود را صرف ساخت هواپیمای با موتور موشكی بكار برد و هواپیمای آزمایشی H 178 را تولید كرد. همزمان، بمب افكنهای ویژه حملات شبانه H 219 را برای نیروی هوایی آلمان ساخت.
     آخرین كار او ساخت نخستین هواپیمای جت با سرعت 930 كیلومتر در ساعت به نام « ه ــ 280 » بود كه دیگر خیلی دیر شده بود.
     پس از جنگ جهانی دوم ، هینكل كارخانه خود را كه چندین بارهم بمباران شده بود به تولید دوچرخه و موتوسیكلت تبدیل كرد و از سال 1955 كه محدودیت ها رفع شد با ادغام شركت خود با یك شركت بزرگتر بار دیگر به تولید هواپیما و این بار هواپیمای غیر نظامی دست زد .
    هینكل بعدا تجربه خود در ساخت جت را در اختیار آمریكا برای تولید جنگنده اف ــ 104 از نوع «جی» قرار داد.
جت موشكی H - 178


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic