67 سال پیش در روز 18 مه سال 1944 میلادی نیروهای متفقین دست به یورش تازه ای به ویرانه های صومعه بندیكتن مونته كاسینو بر فراز كوه كاسینو در مركز ایتالیا زدند و نیروهای لهستانی نخستین سربازانی بودند كه پرچمشان را بر فراز دیوارهای ویرانه این صومعه برافراشتند و به نبرد خونینی كه 5 ماه پیش از این تاریخ آغاز شده بود ، خاتمه دادند.

چندین ماه قبل از این تاریخ در سپتامبر سال 1943 میلادی نیروهای متفقین جزیره سیسیل را تصرف كردند.

سه لشكر نیروهای متفقین پس از تصرف سیسیل وارد جنوب ایتالیا شدند و به سوی شهر رم پیشروی كردند.

در مرحله اول این حمله نیروهای آلمانی بدون این كه دست به مقاومت واقعی بزنند ، عقب نشینی می كردند البته این تاكتیك جنگی آنها بود.

هیتلر به فیلد مارشال كسلرینگ فرمانده ارتش آلمان در ایتالیا دستور داده بود عقب نشینی كرده و آنگاه تا آخرین نفر در منطقه ای شمالی تر در پشت خط دفاعی مشهور گوستاو مقاومت كند.

ارتش های دهم و چهاردهم فیلد مارشال كسلرینگ در خط دفاعی گوستاو در رشته كوه آبروزو كه ایتالیا را به دو بخش تقسیم می كند ، موضع گرفتند.

تصرف منطقه كوه كاسینو برای متفقین یك مساله حیاتی بود تا بتوانند به پیشروی به سوی رم ادامه دهند.

متفقین با 300 هزار سرباز با انواع سلاح ها و ملیت های مختلف آمریكایی ، بریتانیایی ، فرانسوی ، مراكشی ، هندی ، نیوزلاندی و لهستانی در مقابل 100 هزار سرباز آلمانی كه در كوهستان موضع گرفته بودند ، صف كشیدند.

از روز 13 فوریه سال 1943 میلادی بمباران های هوایی كوه كاسینو آغاز شدند و صومعه مونته كاسینو كه یك قلعه مستحكم محسوب می شد به ویرانه ای مبدل گردید.

حملات متفقین بی وقفه ادامه داشتند اما آلمانی ها به شدت مقاومت می كردند.

نبرد مونته كاسینو یكی از خونین ترین نبردها در دوران جنگ جهانی دوم بود. با آغاز ماه مه حملات متفقین و بمباران مواضع آلمانی ها شدت گرفت.

سرانجام در روز 18 مه مقاومت آلمانی ها در مونته كاسینو در هم شكست.

نیروهای لهستانی نخستین سربازانی بودند كه پرچمشان را بر فراز دیوارهای ویرانه این صومعه برافراشتند و سرانجام به نبرد خونینی كه در آن نزدیك به 200 هزار سرباز از دو طرف كشته شدند ، خاتمه دادند.

با تصرف مونته كاسینو راه برای پیشروی متفقین به سوی شهر رم هموار شد و متفقین در روز 4 ژوئن سال 1944 میلادی 2 روز قبل از پیاده شدن نیروهای متفقین در نرماندی ، شهر رم را تصرف كردند.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic