71 سال پیش در روز 26 مه سال 1940 میلادی فرمان تخلیه نیروهای متفقین كه در بندر دانكرك در شمال غرب فرانسه به محاصره كامل نیروهای آلمان نازی درآمده بودند صادر شد.

سربازان آلمانی پس از اشغال خاك بلژیك نیروهای فرانسوی و بریتانیایی كه به كمك بلژیك شتافته بودند را مجبور كردند به سوی ساحل دریا در منطقه دانكرك واقع در شمال غرب فرانسه عقب نشینی كنند.

آلمانی ها با كمك یك عملیات سریع گازانبری حدود 370 هزار سرباز فرانسوی و بریتانیایی را در یك باریكه كم عرض ساحلی به محاصره كامل درآوردند.

سربازان فرانسوی و بریتانیایی دو گزینه بیشتر پیش رو نداشتند: مرگ یا تسلیم، اما نجات این سربازان برای دولت بریتانیا اهمیت زیادی داشت .

بنابراین عملیاتی موسوم به دینامو برای تخلیه آنها از ساحل دانكرك در روز 26 مه سال 1940 میلادی آغاز شد.نیروی دریایی بریتانیا از تمام ماهیگیران و سایر افرادی كه دارای کشتی و قایق بودند درخواست كمك كرد.

200فروند كشتی و شناور نیروی دریایی بریتانیا و بیش از 650 فروند كشتی و قایق از انواع مختلف شخصی بسوی ساحل دانكرك روان شده و مانند فرشتگان نجات به ساحل نزدیك شدند.
 
حدود 370 هزار سربازفرانسوی و بریتانیایی زیر بمباران سنگین نیروهای آلمانی صبورانه برای سوار شدن به كشتی ها انتظار می كشیدند.هر یك از كشتی ها سربازان را سوار كرده به ساحل انگلستان برده و دوباره بازمی گشتند.
 
درعملیات نجات دینامو كه در روز 4 ژوئن 1940 خاتمه یافت ، 330 هزار سرباز بریتانیایی و 26 هزار سرباز فرانسوی به انگلستان انتقال یافته و از جهنم دانكرك جان سالم به در بردند.تعدادی از سربازان محاصره شده كه از اقبال برخوردار نبودند در اثر بمباران كشته یا اسیر نیروهای آلمان نازی شدند.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات