69 سال پیش در روز 4 ژوئن سال 1942 میلادی نبرد دریایی میدوی در بحبوحه جنگ اقیانوس آرام میان ژاپن و ایالات متحده آغاز شد.این نبرد یكی از تعیین كننده ترین نبردهای جنگ جهانی دوم در منطقه اقیانوس آرام محسوب می شود.

نیروی دریایی امپراتوری ژاپن به فرماندهی آدمیرال ایزوروكو یاماموتو قصد داشت به كمك عملیات میدوی حوزه دفاعی خود در اقیانوس آرام را گسترش داده و خطر هرگونه ضدحمله آمریكایی را از مجمع الجزایر هاوایی یا استرالیا به ژاپن از بین ببرد.

یاماموتو پیش از این فرماندهی حمله به پایگاه دریایی پرل هاربر آمریكا در مجمع الجزایر هاوایی را به عهده داشت كه منجر به آغاز جنگ میان ایالات متحده و امپراتوری ژاپن شد.

یاماموتو در پی موفقیت در دریای كوریل و با برتری تجهیزاتی نسبت به دشمن خود آمریكا تصمیم گرفت با حمله به جزیره میدوی پایگاه دریایی پیشاهنگ آمریكا بقیه ناوهای هواپیمابر آمریكا را نابود كرده و كنترل ژاپن بر اقیانوس آرام را تضمین كند.

در روز 4 ژوئن در ساعت 4:30 دقیقه بامداد آدمیرال ناگوموبه دستور فرمانده كل نیروی دریایی امپراتوری ژاپن آدمیرال یاماموتو حمله به جزیره میدوی را با استفاده از 100 فروند هواپیمای بمب افكن آغاز كرد.

بمباران های هواپیماهای ژاپنی برای نابود كردن مواضع دفاعی آمریكایی ها در جزیره میدوی و اشغال آن كافی نبود.

نبردی سهمگین در دریا و آسمان میان نیروهای 2 طرف درمی گیرد ، از 4 فروند ناو هواپیمابر ژاپن 2 ناو هواپیمابر در همان روز 4 ژوئن و 2 فروند دیگر در روز 5 ژوئن غرق می شوند.

ناوهواپیمابر یورك تاون آمریكایی ها نیز كه بشدت آسیب دیده بود در روز 7 ژوئن غرق می شود.

پس از 3 روز نبرد خونبار كه در آن نزدیك به 4000 نفر جان باختند ، نبرد میدوی خاتمه می پذیرد.

در این نبرد سهمگین ژاپنی ها 4 ناو هواپیمابر ، یك نبردناو سنگین ، 275 هواپیما و 3500 سرباز را از دست می دهند.آمریكایی ها به نوبه خود یك ناو هواپیمابر ، یك رزم ناو ، 132 فروند هواپیما و 307 سرباز را از دست دادند.

در پایان 3 روز جنگ خونبار ، نیروی دریایی شكست ناپذیر ژاپن درهم شكسته شد و نوار فتوحات ژاپن در اقیانوس آرام قطع شد.از آن پس برتری نیروی دریایی ژاپن در اقیانوس آرام از بین رفت و موازانه تسلیحاتی در اقیانوس آرام برقرارگردید.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات