24 سال پیش ، در روز 4 ژوییه سال 1987 میلادی كلاوس باربی رییس گشتاپو شهر لیون در زمان اشغال فرانسه توسط آلمان نازی ملقب به «جلاد لیون» پس از محاكمه ای كه 2 ماه به طول انجامید به اتهام جنایت علیه بشریت به حبس ابد محكوم شد.

كلاوس باربی ، در روز 25 اكتبر سال 1913 میلادی در شهر بادگودسبرگ ، یك شهر كوچك دره راین متولد شده بود.

او در سال 1933 میلادی به سازمان جوانان هیتلری و در سال 1935 میلادی به حزب نازی پیوست و فورا وارد سازمان اس اس شد.در همان سال باربی در بخش سرویس امنیتی برلین به كارپرداخت.

پس از آغاز جنگ جهانی دوم و پیروزی های ارتش نازی در سال 1940 میلادی او به عنوان مامور گشتاپو به شهر لاهه هلند اعزام شد تا پناهندگان سیاسی آلمانی كه در هلنداقامت كرده بودند را دستگیر كند.

در سال 1942 میلادی ، كلاوس باربی به مقام ریاست گشتاپو در شهر لیون فرانسه تحت اشغال منصوب شد و ناحیه وسیعی شامل لیون ، منطقه ژورا آلپ علیا تا شهر گرونوبل در حوزه ماموریت وی قرار داشت.

كلاوس باربی در کارش بسیار جدی و ماهر بود و هر فردی كه كمترین كمكی به نیروهای مقاومت می كرد از دست باربی جان سالم به در نمی برد.

در سال 1944 میلادی او باردیگر به آلمان بازگشت و به ریاست گشتاپو شهر دورتموند منصوب شد.

در خاتمه جنگ جهانی دوم ، كلاوس باربی در سال 1947 میلادی به طور غیابی در فرانسه محكوم به مرگ شد.

اما كلاوس باربی به استخدام سرویس های جاسوسی آمریكا درآمده بود و آنها برای او یك پوشش جعلی درست كرده بودند.

در سال 1950 میلادی ، باربی به اتهام سرقت تحت تعقیب پلیس آلمان قرار می گیرد اما به كمك آمریكایی ها از آلمان فراركرده و به كشور بولیوی می رود.

او در شهر لاپاز پایتخت بولیوی با هویت تازه كلاوس آلتمن تابعیت بولیوی را گرفته و زندگی تازه ای را آغاز می كند و به حرفه تجارت می پردازد.

در بولیوی ، باربی مهارت های خود را در خدمت سرویس های مخفی دیكتاتوری این كشور قرار می دهد.

حكومت بولیوی به او یك گذرنامه سیاسی داده و باربی راتحت حمایت می گیرد.

در سال 1971 میلادی ، بئات كلارسفلد ، باربی را در شهر لاپاز، پایتخت بولیوی شناسایی كرده و هویت واقعی او را فاش می كند.

فرانسه تقاضای استرداد او را كرد اما حكومت بولیوی تقاضای فرانسه را رد می كند.

تلاش برای استرداد باربی 12 سال به طول می انجامد تا اینكه سرانجام با تغییر حكومت در بولیوی در روز 5 فوریه سال 1983 میلادی باربی به فرانسه مسترد می شود.

با اینكه او قبلا به اعدام محكوم شده بود اما با گذشت زمان مجازات اعدام در قانون جزایی فرانسه ملغی شده و بنا براین كلاوس باربی به اشد مجازات حبس ابد محكوم گردید.

كلاوس باربی در روز 25 سپتامبر سال 1991 میلادی درپی ابتلا به بیماری سرطان در زندان لیون جان سپرد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات