نبرد دریایی «لپانتو Lepanto ـ محلی در مدخل خلیج كورنت در مدیترانه، غرب یونان» هفتم اكتبر 1571 میان ناوگان عثمانی و ناوگان چند دولت مسیحی كه پاپ وقت «پی پنجم» آنها را بسیج كرده بود روی داد كه در آن، ناوگان عثمانی به فرماندهی علی پاشا 180 كِشتی از دست داد و شكست خورد و این امپراتوری برتری خود در مدیترانه را به دولتهای مسیحی مجاور این دریا باخت. این آخرین جنگ دریایی بود كه در آن از كشتی های پاروزن هم در کنار کشتی های بادباندار استفاده شده بود.
     میگوئل دو سروانتس داستان نویس معروف اسپانیایی از افراد این جنگ و در میان سپاهیان مسیحیان بود.
     مورّخان، نبرد دریایی «لپانتو» را یک نقطه بازگشت در تاریخ ذکر کرده اند زیرا که عامل دیگری به برتری یافتن اروپاییان بر شرق و استعمار آسیا و آفریقا و ... توسط چند قدرت اروپایی و انتقال ثروت به اروپا شد. مسلح شدن اروپاییان به سلاح آتشین که با انتشار خاطرات مارکو پولو از چین به ساخت باروت پی برده بودند عامل اصلی این برتری و استعمار و استثمار شناخته شده است.
    قدرت های اروپایی در قرن 21 همچنان می خواهند که به نام «ناتو» و اتحادیه اروپا به سلطه خود بر برخی از سرزمین ها و قدرت نمایی ادامه دهند. مداخله برخی از این دولتها در افغانستان و ... در همین راستا صورت گرفته است.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر