شنبه 15 مهر 1396

شرح دیدار نخستین هیات دیپلماتیك دائم ایران درچین

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


"وودی" امپراتور چین
نهم اكتبر سال 516 میلادی (مهرماه) نخستین سفیر دائمی ایران در چین كه با 90 تَن همراهان خود وارد پایتخت این كشور شده بود طی تشریفات مفصلی نامه خود را به وودی Wudi امپراتور وقت تسلیم و همرانش را معرفی كرد. درمیان همراهان سفیر؛ یك موبد زرتشتی، 21 نظامی، سه دیپترتار (دفتردار ـ منشی)، 4 مترجم، دو معمار و ... دیده می شدند. این نخستین بار بود كه ایران با یك هیات دیپلماتیك، روحانی به یك كشور بیگانه می فرستاد. 
     سفیر ایران به امپراتور چین توضیح داد كه معماران برای ساختن بنای سفارتخانه و نظامیان برای محافظت از جان هیات دیپلماتیك، و موبد نیز برای اجرای آیین های دینی برای اعضای هیأت با او آمده اند و اضافه كرد از آنجاكه «سفارتخانه» قلمرو ایران بشمار خواهد آمد، ما نمی توانیم نگهبانی از آن را به خارجی بسپاریم. 
     سفیر ایران به امپراتور چین گفت كه بعد از قسطنطیه (پایتخت روم شرقی ـ استانبول)، این دومین هیات دیپلماتیك دائم ایران در یك كشور خارجی خواهد بود و افزود كه از زمان «قباد ساسانی»، بودائیان در ایران خاوری (افغانستان امروز) آزادی مذهبی به دست آورده اند، زیرا كه بانوی قباد، دختر رئیس هون ها، آیین بودایی داشت.
     «دواگرلینك» بانوی امپراتور چین و قائم مقام او كه در مراسم حضور داشت ابراز تمایل به بحث و گفتگو با موبد كرد.
    نوشته های دیگر حكایت دارد كه بانوی امپراتور پس از چند جلسه بحث با موبد اعزامی، با این که شاخه ای از بودائیسم موسوم به «ماهایانا Mahayana » در پایتخت چین (در آن زمان شهر لوایانگLuoyang) پیروان فراوان داشت، شیفته آیین زرتشت شد و موبد اجازه ترویج آن را در چین و ایجاد معبد و آتشكده یافت و ظرف 15 سال چهار آتشكده در چین ساخته شد. ساختمان سفارت نیز ظرف سه سال بپایان رسید. رفتار دوستانه چینیان نسبت به ایرانیان سبب شد كه در اواخر سده بعد گروهی از ایرانیان ـ ایرانیان ناخرسند از سلطه عرب ـ علاوه بر هند، به چین هم مهاجرت كنند. 
     یزدگرد سوم آخرین شاه ساسانی ایران پس از عقب نشینی از برابر اعراب مسلمان و استقرار در خراسان، از امپراتور چین استمداد کرده بود که اجابت نشد. با و جود این، فیروز پسر یزدگرد سوم به چین رفت تا با جمع آوری نیرو از پیشروی اعراب در شرق ایران جلوگیری كند که موفق نشد و با دست خالی به ایران خاوری بازگشت و ....


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر