«وان هو» در اكتبر 1500 میلادی به این صورت به آسمان صعود كرد
نیمه اكتبر سال 1500میلادی «وان هو» یكی از مقامات وقت دولت سلطنتی چین (دودمان مینگMing Dynasty) در یك آزمایش پرواز به آسمان جان خود را از دست داد. این آزمایش برحسب نوشته سه منبع كه هر سه از یادداشتهای منشی «وان هو» استفاده كرده اند در یكی از این سه روز: ششم ، سیزدهم و یا 15 اكتبر سال 1500 میلادی انجام گرفته بود. یادداشتهای منشی وان هو كه در مراسم پرتاب او به آسمان حضور داشت به صورت كتاب در آمده و به زبان انگلیسی هم ترجمه شده است. 
    در آن روز «وان هو» 47 لوله پُر از باروت را كه به صورت راكت درآورده بود در اطراف یك صندلی بزرگ بست و در حالی كه دو بادبادك (بالك مانند) به دست گرفته بود بر صندلی نشست و از نوكرانش خواست كه اورا به صندلی ببندند و سپس همزمان زیر لوله های حاوی باروت، شعله آتش قرار دهند. 
    منشی او (نویسنده شرح رویداد) كه در عملیات پرتاب شركت داشت نوشته است: از زیر لوله ها، شعله های ناشی از انفجار باروت همراه با صدای مهیبی كه همه مارا كر كرد بلند شد و صندلی به آسمان رفت و از نظر ناپدید شد. وی ننوشته است كه بر سر اربابش چه آمد، ولی وقایع نگار دربار «مینگ» ها كه از سال 1368 تا 1644 بر چین حكومت كردند ضمن وقایع این روز (طبق تقویم قمری چین) نوشته است كه شبان ها قطعات بدن «وان هو» را كه به اندازه ریگ بیابان شده بودند جمع آوری كرده بودند كه عینا به امپراتور گزارش شد. دودمان مینگ پس از دودمان مغول تبار یوان Yuan Dynasty بر سرکار آمدند بود و پس از این دودمان، سلاطین Shun Dynasty و آنگاه دودمان منچوری تبار Quing.
    چینیان باروت را دو هزار سال پیش اختراع كرده بودند ولی از نیروی آن تنها در جشن ها و در آتشباری استفاده می كردند كه ماركوپولو ایتالیایی در طول اقامت در دربار سلاطین مغولی چین آن را مشاهده و طرز تهیه اش را در كتاب خاطرات خود (مسافرت ها) به اروپاییان آموخت كه با استفاده از آن توپ و تفنگ ساختند و سرزمین های دیگران را گرفتند، استثمار كردند و ....


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر