15 اكتبر سال 40 میلادی سالروز آغاز بكارگیری روش تازه «کسب پیروزی بدون جنگ» است كه مبتكر آن كالیگولا امپراتور وقت روم بوده است.
    «پتولمی» پادشاه موریتانیا كه در آن زمان همه نواحی شمال غربی آفریقا از جمله الجزایر، موریتانی و مراكش را شامل می شد معارض نیرومندی برای دولت روم شده بود و كالیگولا امپراتور وقت روم با این كه می دانست دربار اشكانی ایران صحنه مرافعه اردوان سوم و تیردادسوم ــ دو پسر عمو ــ است و تا این مرافعه ادامه داشته باشد خطری از سوی ایران متوجه روم نخواهد بود حاضر نبود پول و انرژی روم را در جنگ با پتولمی از دست بدهد. از سوی دیگر به علت داشتن مخالفان داخلی مخصوصا پس از آنکه یك سناتور مخالف خود را در جلسه سنا شمشیر زده بود می ترسید از رم خارج شود. 
    كالیگولا در این شرایط راه دیگری را برای پیروزی بر پتولمی اختراع كرد و آن دعوت از او به رم و ترور وی در این شهر بود و این را كار كرد. پتولمی به دعوت كالیگولا برای یك دیدار دوستانه وارد رم شد و 15 اكتبر سال 40 میلادی در این شهر طبق نقشه قبلی كالیگولا ترور شد و از میان رفت. 
    با این جنایت، نگرانی كالیگولا از جانب موریتانیا بر طرف نشد، زیرا مردم موریتانیا كه پی به واقعیت قتل برده بودند یك ژنرال موریتانیائی به نام «ادمون» را كه شهرت به دشمنی با رومی ها داشت به جانشینی پتولمی برگزیدند و وارد جنگی با رومیان شدند كه مدتها ادامه داشت.
    كالیگولا كه نام واقعی اش جرمانیكوس بود و به علت پوشیدن چكمه كوتاه به كالیگولا معروف شده بود پس از به اجرا در آوردن نقشه ترور پتولمی، یك مرد دیگر را كه از او بدگویی كرده بود زبان برید و بر مخالفان داخلی خود افزود به گونه ای كه سه ماه بعد اورا ترور كردند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر