توماس جفرسون
« 20اكتبر» را در تاریخ ایالات متحده آمریكا می توان روز گسترش خاك این اتحادیه خواند. در این روز در سال 1803 سنای امریكا بر معامله خرید لوییزیانا از فرانسه به مبلغ 15 میلیون دلار صحه گذارد و معامله درست دو ماه بعد انجام شد و با این معامله، وسعت ایالات متحده یكشبه تقریبا دوبرابر شد. در آن زمان سراسر دره «می سی سی پی» را لوییزیانا می خواندند كه متعلق به فرانسه و وسعت آن 828 هزار مایل مربع (نزدیك به وسعت ایران) بود. این معامله در پی مذاكرات طولانی نمایندگان توماس جفرسون رئیس جمهوری وقت آمریكا با ناپلئون بناپارت انجام گرفت. جفرسون [متولد 13 اپریل 1743 و متوفی در 4 جولای 1826 ـ سومین رئیس جمهور آمریکا، فیلسوف و تاریخدان و نویسنده اعلامیه استقلال ایالات متحده] به دلیل اقامت طولانی در فرانسه می دانست كه ناپلئون سیاست «تایلران» را كه می خواست یك امپراتوری فرانسوی در قاره امریكا به وجود آورد رها ساخته و علاقمند به توسعه فرانسه در اروپاست. لذا مذاكرات خرید را آغاز كرد. چون در این میان ناپلئون برای تامین نیاز مالی جنگهای خود بیش از پیش به پول نیازمند شد، مخالفت اسپانیا را كه نگران همسایه شدن ایالات متحده با مكزیك خود بود نادیده گرفت و معامله انجام یافت. به این حساب، اگر این معامله انجام نشده بود، امروز قدرتی به نام ایالات متحده وجود نداشت.
    در همین روز در سال 1818 سرخپوستان «چیكاسو» اراضی خود در جنوب تنسی را به دولت ایالات متحده فروختند.
    در پی تعرضات نیروهای ژنرال جكسون به اراضی فلوریدای اسپانیا مذاكراتی میان ایالات متحده و اسپانیا آغاز شده بود كه پس از چهار ماه ، دولت اسپانیا 20 اكتبر 1818 موافقت كرد كه متصرفات خود در شرق رود «می سی سی پی» از جمله فلوریدا را به مبلغ 5 میلیون دلار به ایالات متحده بفروشد و دولت واشنگتن بعدا به جای پرداخت این پول به اسپانیا، آن را به اتباع خود كه در دادگاههای مختلف برضد اسپانیا اقامه دعوا كرده بودند داد تا پرونده ها بسته شود!. 
    همچنین 20 اكتبر 1818 میان انگلستان كه مالك كانادا بود و دولت ایالات متحده قراردادی به امضا رسید كه به موجب آن مرز ایالات متحده و كانادا، مدار 49 درجه عرض جغرافیایی تعیین شد كه از لحاظ ارضی به سود ایالات متحده بود. دولت واشنگتن سپس انگلستان را راضی كرد كه مشتركا بركشور اورگون (ایالت فعلی آمریكا واقع در شمالغربی این كشور) كه تا آن زمان در دست انگلستان بود حكومت كنند كه قرارداد مربوط نیز 20 اكتبر 1820 امضاء شد و بعدا انگلستان آن ایالت را كلا به ایالات متحده واگذار كرد.
    خرید الاسكا در 30 مارس سال 1867 از روسیه به مبلغ هفت میلیون و200 دلار انجام شد كه پس از تصویب مقاوله نامه مربوط در سنای آمریكا و تامین پول، این سرزمین وسیع و حساس 18 اكتبر همین سال ( 19اكتبر به وقت مسكو) از جانب روسیه پس از دریافت پول به دولت آمریكا تحویل داده شد. در همین روز ( 20 اكتبر ) در سال 1903 مرز كانادا با آلاسكا برغم اعتراض كانادایی ها به سود آمریكا تعیین شد ( كانادا میان آلاسكا و ایالات متحده قرار گفته است). دولت واشنگتن تكزاس جنوبی و ایالات جنوب غربی و غربی دیگر را از طریق جنگ با دولت مكزیك و پورتوریكو و گوام را نیز با جنگهای دیگر از اسپانیا متصرف شد و سالها بعد هاوایی هم به ایالات متحده ضمیمه گردید. ضمیمه شدن پورتوریکو هم در ماه اکتبر(هجدهم این ماه) صورت گرفت.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر