27اكتبر سال 398 پیش از میلاد «كونون» ادمیرال مشهور آتنی با شماری از افسران دریایی آتن كه به ایران پناهنده شده بودند به استخدام نیروی دریایی ایران درآمدند و به تصمیم اردشیر دوم شاه وقت از دودمان هخامنشی دراختیار «فرنه باز» ژنرال معروف ایران و فرمانده نیروهای مستقر در غرب و شمال غربی شامل مصر، قبرس، فنیقیه و آناتولی قرار گرفتند و به نوسازی ناوگان ایران در اژه و مدیترانه كمك بسیار كردند.
     ژنرال «فرنه باز» باكمك این ناوگان نوسازی شده اسپارت را در «سنیدوس» شكست داد و سپس چند شهر را در منطقه «لاكونی» در جنوب غربی شبه جزیره بالكان (نه چندان دور از شبه جزیره ایتالیا) تصرف كرد و به تاخت و تاز اسپارت كه با كمك ایران بر آتن فائق آمده بود در مدیترانه و منطقه اژه پایان داد. طبق قرار محرمانه قبلی میان ایران و اسپارت، بنا نبود كه اسپارتی ها پس از پیروزی بر آتن دست به تصرف «كشور ــ شهر» های یونانی بزنند و قلدری كنند.
     پس از شكست اسپارت از «فرنه باز»، ایران موفق شد پس از نزدیك به یك قرن استراتژی خود در جهان هلنیك (یونانی زبانها) را به اجرا در آورد و آن، ایجاد موازنه قدرت میان «كشور ــ شهر» های یونانی و جدا نگهداشتن آنها از هم و جلوگیری از تشكیل یك اتحادیه «دلوس» دیگر و نیز قطع تحریكات ضد ایرانی یونانیان در مصر و قبرس بود.
     در اجرای این سیاست، دولت وقت ایران كمك مالی در اختیار پاره ای از این «كشور ـ شهر» ها از جمله آتن قرار داد تا خرابیهای ناشی از جنگ طولانی«پلوپونز» را مرمت كنند و به اقتصاد خود سر و سامان دهند. 
    «فرنه باز» درعین حال از تامین آرامش در منطقه زیر فرمان خود غافل نبود و در سال 391 پیش از میلاد یك شورش ضد ایران در قبرس را سركوب و سال بعد نیروی اضافی به کمک دو ژنرال ایرانی فرستاد که مامور فرو نشاندن فتنه در ساتراپی مصر شده بودند. «فرنه باز» در عین حال داماد اردشیر دوم شاه وقت بود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر