كنستانتین اول
28 اكتبر سال 312 میلادی كنستانتین ژنرال رومی و حكمران قلمرو شرقی امپراتوری روم در یك جنگ یكروزه معروف به «جنگ پل میلویان» بر سپاهیان «ماكزنتیوس» امپراتور روم پیروز شد. ماکزنتیوس در همین روز (28 اکتبر) کشته شد. وی 28 اکتبر 306 میلادی امپراتور روم شده بود و 28 اکتبر سال 310 میلادی موضوع جنگ با ایران را در جلسه مشترک سنا و شورای ژنرالهای روم مطرح ساخته بود که تصویب نشد ولی قرارشد که در دستور کار باقی بماند.
     ماكزن تیوس از حامیان انتخاب امپراتور از سوی سنای روم و كنستانین مخالف این روش بسیار قدیمی رومیان بود. به علاوه، ماكزنتیوس پیشنهاد كنستانتین را كه امپراتوری روم به صورت كنفدراسیونی مركب از دوم قسمت غربی و شرقی آن در آید رد كرده بود وآن را مآلا موجب تجزیه و نابودی روم می دانست. ماکزنتیوس 28 اکتبرو در جریان جنگ پل "میلویان" کشته شد.
    كنستانتین كه میترائیست بود پس از این پیروزی سربازانش را جمع كرد و خطاب به آنان گفت كه در اثنای جنگ كه روی به خورشید كرده بود تا طلب پیروزی كند، صلیبی نورانی را مقابل خورشید دید و در پی مشاهده این صلیب كه همراه با پیروزی در جنگ بود تصمیم گرفته است مسیحی شود و اصراری به مسیحی شدن دیگران ندارد.
    گرویدن كنستانتین كه نام او برشهر قسطنطنیه (استانبول) گذارده شده است به صدور منشور میلان در نهم نوامبر (12 روز بعد) مبنی بر رسمیت یافتن و تحمل شدن مسیحیت در قلمرو روم انجامید. طبق همین منشور، كسانی كه به خاطر مسیحی بودن زندانی بودند آزاد شدند و اموال مصادره شده به صاحبانشان پس داده شد.به این ترتیب كنستانتین نخستین امپراتور مسیحی روم است. باید دانست كه روم (ایتالیا) نخستین كشور مسیحی جهان نیست، ارمنستان اولین كشوردر جهان است كه مسیحیت را دین رسمی خود اعلام كرده بود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر