دوشنبه 8 آبان 1396

مجسمه آزادی در آبهای نیویورك و نگاهی به تاریخچه آن

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    
«كلیولند» رئیس جمهوری وقت آمریكا 28 اكتبر سال 1886 مجسمه آزادی، هدیه ملت فرانسه به مردم آمریكا را در محل فعلی آن، دهانه رود هادسنHudson (هودسون) در جزیره آزادی كه تا محله منهتن شهر نیویورك 2 هزار و ششصد متر و تا شهر "جرسی سیتی" ایالت نیوجرزی 600 متر فاصله دارد گشود. این مجسمه بزرگ 46 متر طول دارد كه بر روی جایگاهی به ارتفاع 47 متر قرار گرفته است. مجسمه آزادیLiberty Enlightening The word به تصمیم پارلمان فرانسه توسط «فردریك اوگوست برتولدFredric Auguste Borthold» مجسمه ساز و هنرمند شهیر فرانسوی ساخته شده است. استخوان بندی پولادین داخل آن كار مهندس «گوستاو ایفلGustave Eiffel» سازنده برج ایفل است كه فردریك پوشش مسی مجسمه را بر آن قرار داده است. پوشش مسی دارای یك آستر چوبی است. مجسمه به قدری استوار ساخته شده است كه تماشاگران از پلكان آن تا آخرین نقطه اش بالا می روند.
    فردریك هنگام ساختن مجسمه از بانو «ایزابلا» بیوه «سینگر» سازنده چرخهای خیاطی خواسته بود كه هر روز به كارگاه او برود و در آنجا بنشیند تا مجسمه مطابق شكل و قیافه او ساخته شود. فردریك به این دلیل ایزابلا را انتخاب كرده بود كه در آمریكا و فرانسه شهرت به نجابت، پاكدامنی و وفاداری به شوهر متوفایش داشت.
    مجسمه كه برای ملت فرانسه 2 میلیون و 250 هزار فرانك طلا هزینه داشت در سال 1884 تكمیل شد و سپس توسط ناوشكن فرانسوی «ایسر» به آمریكا حمل شد. قرار بود كار ساختن مجسمه آزادی در سال 1876 به پایان برسد كه در یكصدمین سالروز اعلام استقلال آمریكا نصب شود كه با هشت سال تاخیر ساخته شد زیرا كه دولت فرانسه پول لازم را نمی توانست فراهم كند.
    كنگره آمریكا محل نصب مجسمه را مقابل محلی در آبهای شهر نیویورك تعیین كرد كه میلیونها مهاجر اروپایی در طول قرون 18 و 19 از آن محل وارد آمریكا شده بودند. بعدا به مناسبت پنجاهمین و صدمین سالروز نصب مجسمه، مراسمی ملی با حضور سران وقت آمریكا برگزار شد. بازدید از مجسمه پس از رویدادهای سپتامبر 2001 به دلایل امنیتی ممنوع شده بود كه باردیگر این بازدیدها از سر گرفته شده است. در دهه های گذشته بسیاری از خارجیان ناراضی از دولت های متبوع، خود را از این مجسمه آویزان كرده بودند تا جلب توجه جهانی كنند. عكس زیر در یك روز پر از دود و دم نیویورك از مجسمه گرفته شده تا مسئله جمعیت را هم نشان بدهد.
    


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر