31 اکتبر 1961 و کمتر از یک روز پس از اینکه کنگره حزب کمونیست شوروی به خواست خروشچف به اتفاق آراء! تصویب کرد که جسد مومیایی شده استالین از آرامگاه لنین در میدان سرخ مسکو به جای دیگری انتقال یابد و دفن شود تا مردم به دیدارش نشتابند، این تصمیم به اجراء درآمد و جسد در پای دیوار کرملین در میان گورهای دیگران مدفون شد. اتهام وارده به استالین در آن نشست حزب، نقض وصیتنامه لنین (رهبر انقلاب بلشویكی سال 1917 و بنیادگذار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی) و بی اعتنایی نسبت به نظامات و نظرات او از جمله رد خشونت و دیکتاتوری بود.
     در جلسه 30 اکتبر، حتی یک مقام کمونیست که استالین تا سال 1953 بر آن حزب ریاست کرده بود به پیشنهاد انتقال جسد، رای مخالفت نداد!، ولی «این اتفاق آراء» در کشورهای دیگر مورد تفسیر و حتی انتقاد قرار گرفت. برخی گفتند که استالین روانشناسی روسها را می شناخت که مردمی متشکل از اختلاط نژادها هستند و در طول زمان به ویژه در دوران سلطه مغولها (تاتارها) به دیکتاتوری و اطاعت از حاکم وقت خو گرفته اند که آن چنان (با خشونت) رفتار می کرد و ... و پاره ای هم با تحلیل «این اتفاق آراء» پیش بینی برچیده شدن حزب کمونیست را با چنین اعضای وفاداری! در آینده کرده بودند، ولی باور نمی کردند که امپراتوری روسیه (اتحاد شوروی) هم فروپاشی کند، و تنها پیش بینی کرده بودند که برجای حزب کمونیست، یک حزب متمایل به ناسیونالیسم بنشیند و از دل آن یک امپراتور برون آید و ....
زمانی که جسد مومیایی شده استالین در آرامگاه لنین و در کنار او بود ـ لنین هر وقت که فرصتی به دست می آورد حتی در باغچه کرملین از دادن اندرز به استالین خودداری نمی کرد. وی در وصیتنامه خود نوشته است که اگر استالین که یک گرجی بود دبیراول حزب شود دست به خشونت خواهد زد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر