سوم نوامبر سال 245 میلادی شاپور یكم شاه وقت ایران از دودمان ساسانی كه در دوران زمامداری خود ایران را ابرقدرت اول جهان كرده بود دستور بنای شهر قزوین را صادر كرد. كار ایجاد این شهر سه سال طول كشید و در اكتبر (در جریان جشن های مهرگان) سال 248 میلادی پایان یافت. نام قزوین از طایفه ای به همین نام گرفته شده و یونانیان و رومیان باستان و اینك جهانیان دریای مازندران را به نام این طایفه دریای «كاسپین» می خوانند، زیرا كه منطقه محل سكونت این طایفه آریایی تا دیلمان، گیلان و سواحل غربی آن دریا امتداد داشته است. 
     شاپور یکم در طول حكومت خود چند شهر تازه ساخت كه نام او با پیشوند و پسوندهایی بر آنها گذارده شد اما دستور داد كه شهر تازه ساز به نام طایفه ای كه در آن منطقه سكونت داشت «كَسپیَن» نامیده شود كه این نام به مرور زمان و تهاجمات، به صورت قزوین در آمده است. در كتب قرون وسطی هم دریای مازندران را دریای قزوین نوشته اند. قزوین در سال 644 میلادی به تصرف عرب مسلمان درآمد و در قرن 16 میلادی پایتخت ایران شد و شاه طهماسب صفوی عمارات فراوان در آنجا ساخت، تا این كه شاه عباس در سال 1598 میلادی پایتخت را از قزوین به اصفهان ـ شهر مركزی ایران منتقل ساخت. 
     یكی از علل انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان این بود كه درآن شهر، سران قزلباش مادر شاه عباس را كشته و جسدش را به بیابان افكنده بودند و اقامت در قزوین باعث می شد كه هر لحظه قتل فجیع مادر در ذهن او تداعی و وی را متأثر كند. 
    قزوین در جریان دو جنگ جهانی اول و دوم به اشغال خارجی درآمد و در سپتامبر 1941 توسط هواپیماهای شوروی بمباران شد. رضاخان میرپنج (سرتیپ) از همین شهر عزم تسخیر تهران و برانداختن دولت وقت را كرد. این شهر تاریخی اخیرا مركز استانی به همین نام شده است.
شاپور اول كه ایران را ابرقدرت اول جهان باستان كرد و شهر قزوین را ساخت. والریانوس امپراتور روم كه در جنگ به اسارت ارتش ایران درآمده بود در برابر او به زانو در آمده و التماس می كند


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر