ششم نوامبر سال 1860 ابراهام لینکلن برای یک دوره چهارساله به ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شد که در دوران ریاست جمهوری او، میان دولت وی و سران ایالت های جنوبی که استقلال داخلی بیشتری برای همه ایالات می خواستند اختلاف بروز کرد و ایالات جنوبی و عمدتا بخاطر تصمیم لینکلن (لینکِن) به رهایی سیاهپوستان از بردگی سفیدپوستان، از اتحادیه جدا شدند و (با هدف تامین استقلال هرچه بیشتر ایالتها در امور خود و کاهش اختیارات دولت مرکزی) کنفدراسیون آمریکا را تشکیل دادند که این اقدام جنگ داخلی خونین آمریکا را با بیش از 650 هزار کشته و ویرانی شهرها به دنبال داشت.
     ایالات جنوبی نیز ششم نوامبر سال 1861 (7 ماه پس از آغاز جنگ داخلی) جفرسون دیویس متولّد ژوئن 1808 و قبلا سناتور و وزیر جنگ آمریکا را برای یک دوره شش ساله به ریاست کنفدراسیون خود انتخاب کردند و به این ترتیب آمریکا نزدیک به چهار سال، همزمان، دارای دو رئیس جمهوری، دو پایتخت و دو نوع پول بود. شهر ریچموندِ ویرجینیا پایتخت کنفدراسیون بود.
    مورّخان علت عمده شکست کنفدراسیون را تورّم پول و کاهش ارزش آن (چاپ بیش از حد اسکناس برای تأمین هزینه ها)، ضعف اقتصاد زیراکه جنوبی ها ایالت های کشاورزی و شمالی ها صنعتی ـ کشاورزی بودند و ناکارآمدی و ندانمکاری های جفرسون دیویس که در یک خانواده کشاورز در کنتاکی به دنیا آمده بود. ضمنا، هیچ دولت خارجی هم کنفدراسیون را به رسمیت نشناخته بود.
    با شکست نظامی کنفدراسیون در نهم ماه می 1865، عُمر حکومت جفرسون دیویس هم یافت و مدتی نسبتا کوتاه بازداشت بود، اما محاکمه و محکوم به مجازات نشد. وی در ششم دسامبر 1889 درگذشت. جنگ داخلی آمریکا 4 سال و 3 هفته و 6 روز طول کشید.
    
لینکلن


    
جفرسون دیویس


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر