دوشنبه 15 آبان 1396

سپاهیان ایران پیش به سوی قسطنطنیه

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


سكه زرین با تصویر فوکاس
واحدهایی از ارتش ایران كه مامور تصرف قسطنطنیه (استانبول) و پایان دادن به حكومت رومیان بر گوشه شمال غربی آسیا شده بودند ششم نوامبر سال 608 میلادی از كوههای توروس (ترسوس واقع در جنوب غربی ترکیه امروز) گذشتند.
     فرماندهی ارتش امپراتوری ایران پس از بازگرفتن سوریه، نیروهای خودرا مرکب از سه سپاه را دو دسته کرده بود؛ یك سپاه مامور تصرف مابقی فلسطین و دو سپاه راهی تصرف قسطنطنیه شده بودند و سپاهیانی كه مامور تصرف قسطنطنیه شده بودند در این روز ازكوههای توروس گذشته بودند.
     این خبر، فوكاس (Flaviua phocas Augustus) امپراتور بیزانتین (روم شرقی) را سخت نگران كرد و در پی این تزلزل، و چند شكست نظامی پی در پی قبلی از ایران، كشور او دچار هرج ومرج شد به گونه ای كه هراكلیوس Heraclius حكمران رومی شمال آفریقا با كشتی خودرا به قسطنطنیه رسانید تا امپراتوری را نجات دهد. پس از رسیدن هراکلیوس به ساحل قسطنطنیه، افسران ارتش و بزرگان شهربه او پیوستند و فوكاس را گرفته تسلیم وی كردند که پنجم اکتبر 610 میلادی به دست خود و در برابر جمع اورا کشت و امپراتور شد. سپاهیان ایران که به دروازه های قسطنطنیه رسیده بودند دستور بازگشت دریافت کردند. در آن زمان نه تنها ارتش ایران، بلكه طوایف آلوار و اسلاو نیز از شمال، قسطنطنیه را تهدید می كردند. 
    سپاه دیگر ایران پس از تصرف همه فلسطین از جمله اورشلیم (بیت المقدس)، صلیب اصل را از این شهر به تیسفون فرستاد.
    فوکاس که یک افسر ارتش روم شرقی بود در سال 602 میلادی با نوعی کودتا، موریس Maurice امپراتور وقت را برکنار و برجایش نشسته و 8 سال زمامداری کرده بود. فوکاس پس از پیروزی در کودتا موریس و پسرش را اعدام کرده بود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر