طغرل سلجوقی که بسیاری از نقاط ایران را در اشغال خود داشت 14 نوامبر 1054 میلادی با سپاهی گران روانه بغداد شد و اوایل سال 1055 میلادی این شهر را تصرف كرد. به بهانه نجات خلیفه عباسی از دست شیعیان و استقرار مجدد حاكمیت اهل تسنّن، طغرل قبلا در اصفهان اعلام كرده بود كه بزودی عازم بغداد خواهد شد. طغرل پس از تصرف بغداد، از آن پس به نام خلیفه كه در دست او آلتی بیش نبود زمام امور قلمرو عباسیان را به دست گرفت و خود را حامی خلیفه اعلام داشت و قدرت را در بغداد به سنّی ها باز گردانید یعنی درست عكس كاری كه دهها سال پیش از او، دیلمیان ایرانی (شیعه مذهب) كرده و قدرت را در دست شیعیان قرار داده بودند.
     پس از سلطه سلجوقیان بر بغداد، بعدا هم چندبار این شهر (درزمان صفویه و افشاریه) به دست ایران و شیعه افتاده بود. جنوب شیعه نشین بین النهرین (عراق امروز) تا دوران زندیه (كریم خان) وابسته به ایران بود و از آن پس در كنترل عثمانی (حكومت استانبول) قرار گرفت.
     در پی شكست نظامی عثمانی (متحد آلمان) در جریان جنگ جهانی اول، انگلیسی ها سرزمین های عربی تابع حكومت عثمانیان در خاورمیانه را به تصرف خود درآوردند و در این سرزمین ها چند كشور تازه به وجود آوردند ازجمله عراق، اردن و .... چند سال بعد در عراق «دست ساخت انگلیسی ها» بپاخیزی هایی از جمله قیام شیعیان (به حمایت آیت الله میرزای شیرازی) روی داد و این كشور نوبنیاد (پادشاهی) استقلال یافت كه با كودتای سال 1958 جمهوری شد.
    پس از اشغال نظامی عراق توسط آمریكا در سال 2003 و سپس انجام انتخابات عمومی، قدرت در آن كشور عمدتا به شیعیان منتقل شده است. عراق که مشکل اختلاف مذهبی و نژادی دارد از آغاز سال 2006 در آتش یک جنگ داخلی نامرئی می سوزد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر