دو دیدار از دیدارهای متعدد محمدرضاشاه پهلوی از آمریكا «23 آبان» و به فاصله 28 سال ازهم آغاز شده بود. یكی از این دو سفر 23 آبان 1328 و دیگری 23 آبان 1356 شروع شده بود. 
    آخرین دیدار شاه سابق به عنوان رئیس كشور ایران از آمریكا 23 آبان 1356 (14 نوامبر 1977) آغاز شد كه ضمن آن در واشنگتن با تظاهرات دامنه دار مخالفان ایرانی اش رو به رو، شدیدا تحقیر شد و وجهه خودرا نزد دولتهای غرب از دست داد كه در تضعیف روحیه اش نقش موثر داشت. شاه از واشنگتن به پاریس رفت كه در آنجا هم با چنین تظاهراتی كه وسعت آن قبلا سابقه نداشت رو به رو شد. تظاهرات ضد شاه ازآن پس، در برون مرز و درون مرز تا 14 ماه بعد كه ایران را برای همیشه ترك گفت ادامه یافت.
    در آبان 1356 به شاه گفته بودند که به مصلحت او نیست به آمریکا و اروپا برود که گوش نکرده بود. مقامات مربوط که چنین دیدند از عوامل خود در آمریکا خواستند که با تهیه بلیت سفر هوایی، ایرانیان هوادار سلطنت را از اکناف آمریکا برای جمع شدن مقابل کاخ سفید و کف زدن برای شاه به واشنگتن بفرستند و همچنین شماری از افسران را [به صورت مسافر معمولی] با زن و فرزند از تهران به واشنگتن فرستادند تا کنار کاخ سفید به جمع هواداران شاه به پیوندند و در صورت تظاهرات ضد شاه، با مخالفان درگیر شوند تا ثابت شود که شاه چند برابر مخالفان، هوادار دارد. ولی این هواداران به محض مشاهده انبوه دانشجویان مخالف دست به فرار زدند و به فروشگاهها رفتند و به خرید کردن سوغاتی پرداختند!.
    پلیس واشنگتن با تظاهرکنندگان ضد سلطنت که سنگ پرانی هم می کردند با شلیک گاز اشک آور مقابله کرد و دود حاصل از این گاز به چشم شاه که در کنار کارتر ایستاده بود تا به اظهارات تشریفاتی او در مراسم استقبال پاسخ دهد فرو رفت و اشک اورا در آورد که دستمال بر چشم گرفت، و عکس او به همین صورت در رسانه های آمریکا انتشار یافت، سکه آریامهر بودن اورا شکست و تحقیر شد (عکس زیر).
     بسیاری از مورخان متفق القول نوشته اند كه رضاشاه و پسرش بمانند یكدیگر با سیاست و حمایت خارجی بالا آمدند و به همان گونه هم پایین رفتند و هر دو در تبعید درگذشتند و .... رضاشاه با حمایت انگلیسی ها با کودتای 1299 روی کار آمد و چون بعدا متمایل به آلمان شد برکنار و تبعیدش کردند و در تبعید در آفریقای جنوبی درگذشت و جسدش مدتها در مصر بود. محمدرضاشاه هم با تایید دولت لندن در آغاز اشغال نظامی سپتامبر 1941 به شاهی رسید، با حمایت انگلستان و آمریکا با کودتای 28 امرداد 1332 به سلطنت باز گشت و چون دو دهه بعد دم از استقلال ملی و تمدن بزرگ زد حمایت غرب را از دست داد، مجبور به ترک کشور به صورت «فرار» شد و در تبعید و در به دری در مصر درگذشت و جسدش در همانجا (درقاهره) باقی مانده است.
عکسی که در رسانه های آمریکا انتشار یافت و سکه شاه را شکست (توضیح در متن مطلب بالا)


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر