هارون الرشید
هارون الرشید خلیفه توانمند عباسی نهم دسامبر سال 794 میلادی یحیی برمكی را كه یك ایرانی و در علم مدیریت و تدبیر كشور داری و شهرت امانتداری سرآمد دیگران بود به وزارت خود برگزید تا به تمشیت امپراتوری او بپردازد. هارون كه مردی هوشمند بود پی برده بود كه بقاء امپراتوری پهناور او بستگی به وجود یك وزیر لایق و باكفایت دارد كه بر امور اداری و مالی نظارت دقیق داشته باشد و كسی را بهتر از یحیی نیافته بود.
     هشت سال بعد، هارون بر خاندان برمكیان كه قدرت و شهرتی به دست آورده بودند خشمگین شد. در این باره داستان سرایی بسیار شده است و مسئله از یك نقض عهد خانوادگی كه میان جعفر برمكی شوهر خواهر هارون و شخص خلیفه پدید آمده بود آغاز شده بود (جعفر که عباسه خواهر هارون را به عقد نکاح خود درآورده بود، طبق تعهدی که به هارون سپرده بود نباید این دو باهم عروسی می کردند که نقض عهد شده بود!) و در سال 802 میلادی هارون جعفر را اعدام كرد و یحیی را به زندان افكند. هارون به این كار هم قانع نشد و چند ماه بعد دستور قتل عام برمكیان را صادر كرد؛ و جز یحیی كه در زندان بود و او نیز در همانجا درسال 805 میلادی از گرسنگی در گذشت، بقیه کشته شدند.
    مطالعه نوشته مورخان در باره اوضاع دوران طولانی خلافت عباسیان از جمله تاریخ طبری، نه صدها بل هزارها نمونه از این دست اعدامها و كشتارها را نشان می دهد كه برای سران عرب (وقت) امری عادی بود. «خلیفه» یک روز یك نفر با اعزاز تمام در كنار خود می نشانید و حتی داماد خویش می كرد و دو روز بعد دستور می داد او را با خشن ترین روش بكشند و ....


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر