11 دسامبر 1941 كنگره آمریكا پیشنهاد روزولت رئیس جمهور وقت این كشور برای دادن اعلان جنگ به آلمان و ایتالیا را تصویب كرد. روزولت در نطقی در كنگره، از آلمان و ایتالیا به عنوان دو امپریالیست و دو دولتی كه می خواهند جهان را برده خود كنند نام برده بود.
     روزولت با محاسبه دقیق و با هدف ابرقدرت كردن آمریكا و پشت سر گذاردن ركود اقتصادی طولانی اش وارد جنگ جهانی دوم در اروپا شد. وی هنگامی وارد جنگ در این جبهه شد كه هیتلر بیشتر نیروهای خود را در جبهه شوروی بكار انداخته بود و با توجه به اشغال نظامی ایران از سوی روسیه و انگلستان، دیگر امیدی به پیروزی پیشوای آلمان نبود. سقوط ایران صرفا بر اثر خیانت چند افسر ارشد بود، نه شكست در جنگ، زیرا كه جنگی صورت نگرفته بود.
     روزولت هشتم دسامبر به دولت ژاپن اعلان جنگ داده بود، زیرا كه بامداد هفتم دسامبر سال 1941 نیروی دریایی امپراتوری ژاپن به پایگاه ناوگان امریكا در اقیانوس آرام ــ پرل هاربور ــ واقع در مجمع الجزایر هاوایی شبیخون زده بود كه ضمن آن بیش از 2 هزار و 400 تن آمریكایی كشته، 188 هواپیما منهدم، هفت ناو جنگی غرق شده و چندین ناو دیگر آسیب دیده بود.
     تنی چند از مورخان با اسنادی كه به دست آورده اند نوشته اند كه سیاست روزولت (نقشه و تعمد او) باعث شده بود كه ژاپن به پرل هابور شبیخون بزند تا مردم آمریكا راضی و راغب به ورود به جنگ جهانی دوم شوند. به نوشته این مورخان، جلوگیری از حمل نفت از قاره آمریكا به ژاپن جزیی از این نقشه بود كه ژاپنی هارا خشمگین كرده بود. چرچیل از ورود آمریكا به جنگ خرسند شده بود زیرا كه پس تسلیم شدن فرانسه، در برابر آلمان و ژاپن تنها مانده بود. 
    امپراتوری ژاپن با شعار اخراج استعمارگران غرب از آسیا؛ متصرفات انگلستان، فرانسه، هلند و پرتغال را در جنوب شرقی آسیا و همچنین دومینیون استرالیا را مورد حمله قرارداده بود، حال آنکه هدف واقعی آن دست انداختن بر مواد خام، نیروی انسانی ارزان، بازار فروش و بویژه منابع نفت اندونزی و راههای دریایی منطقه بود.
     ازآنجا که ژاپنی ها چین را هم مورد حمله قرار داده و در آنجا کشتار به راه انداخته بودند؛ همان زمان، مورخان در صداقت شعار آنان (اخراج استعمارگران غربی از آسیا) تردید کرده اند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر