دوشنبه 20 آذر 1396

اعدام یك مارشال به خاطر جنگیدن در راه میهن!

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


مارشال «میشل نی Michel Ney» ترقی خود را در ارتش مدیون انقلاب فرانسه می دانست، زیرا از یك خانواده فقیر بود. در همه جنگهای ناپلئون از جمله لشكر كشی به روسیه شركت داشت تا به درجه مارشالی رسید. پس از تبعید ناپلئون به جزیره الب (تبعید بار اول) در ارتش فرانسه ماند و حتی با پادشاه تازه فرانسه از در دوستی وارد شد زیرا كه به قول خودش سرباز بود و در خدمت میهن. دولتهای اروپایی كه ناپلئون را متفقا شكست داده بودند پس از تبعید او به «الب» به افسران فرانسوی اخطار كرده بودند كه هر گونه كمك به ناپلئون و حمایت از او را «خیانت» تلقی خواهند کرد. طولی نكشید كه ناپلئون به فرانسه بازگشت، پادشاه به خارج از كشور گریخت و افسران و سربازان و مردم به ناپلئون پیوستند. دولتهای متحد عازم جنگ با ناپلئون شدند و در «واتر لو» در بلژیك اورا شكست دادند. مارشال نی در این جنگ یكی از فرماندهان ارتش ناپلئون بود. وی پس از شکست واترلو حاضر به فرار به خارج نشد که هفتم دسامبر سال 1815 اورا به اتهام خیانت محاكمه و به اعدام كردند. 
    مارشال نی در دفاع از خود تنها یك جمله را بیان داشت كه سرباز كاری جز دفاع از وطن ندارد. ازعمل خود عذر خواهی نكرد و هنگامی كه اورا در برابرجوخه آتش قرار دادند خودش به سربازان جوخه فرمان شلیك داد و فریازد: هدف؛ قلب مارشال نی، شلیك. 
    فرانسویان با توجه به رفتار میهندوستانه ب مارشال نی برای وی احترام فراوان قائلند و اورا یك قهرمان فرانسه و «شجاع شجاعان» می خوانند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر