لنین

از یازدهم تا چهاردهم دسامبر سال 1917 (دهه آخر آذر 1296 هجری خورشیدی) دولت انقلاب بلشویكی (توده ای) روسیه در چند اعلامیه جداگانه قراردادهای تحمیلی دولت تزاری روسیه به ایران و امتیاز های كسب شده از ایران را لغو و از بدهی های پولی ایران به روسیه صرف نظر كرد. 
     لنین شخصا در اعلامیه ای كه در 14 دسامبر 1917 به امضای او صادر شده بود عهدنامه اوت سال1907 انگلستان و روسیه دایر بر تقسیم ایران به دو منطقه نفوذ و یك منطقه بی طرف فی مابین و ضمائم محرمانه آن را ساقط از درجه اعتباراعلام داشت و تاكید كرد كه هرگونه قرادادی كه با استقلال، حاكمیت ملی، تمامیت ارضی و آزادی ایرانیان مغایرت داشته و آن را محدود كند از این لحظه بی اثر و كان لم یكن است و همه را پاره كرده و دیگر وجود خارجی كه بتوان به آنها استناد كرد نخواهند داشت. 
    مقامات مفلوك و ناآگاه دولت وقت تهران غفلت كردند كه بخواهند؛ اکنون که نظام تزاری روسیه از میان رفته، قراردادهای گلستان و تركمن چای كه با میانجی گری انگلستان تنظیم شده بود لغو و مناطق متصرفه به وطن بازگردانده شوند. تردید نبود دولت انقلاب روسیه كه در آن زمان در مناطق شمال ارس با دشواری های متعدد رو به رو بود این خواست را می پذیرفت. 
    در پی اعلامیه لنین، تروتسكی به عنوان كمیسر نیروهای مسلح روسیه اعلام داشت كه به واحدهای نظامی روسیه كه بر طبق عهدنامه انگلستان و روسیه مبنی بر تقسیم ایران در این كشور مستقر شده اند دستور خروج فوری از ایران را داده است.
    سران انقلاب روسیه سپس برای جلب اعتماد ایرانیان به حرفهای خود «براوین» دیپلمات روسیه را به تهران فرستادند تا افكار عمومی ایران را حضورا از ماوقع آگاه سازد و به عنوان نماینده سیاسی روسیه در ایران بماند.
    20 روز پس از صدور اعلامیه لنین نیروهای روسیه به فرماندهی ژنرال باراتف ایران را ترك گفتند. در همان روز كه آخرین واحد روس از ایران خارج می شد، نیروهای انگلیسی چند شهر را در كرمانشاه تصرف كردند كه دولت وقت ایران بالاخره به خود جرات داد و در بهمن همین سال از دولت انگلستان خواست كه با توجه به لغو عهدنامه دوجانبه 1907 از سوی لنین كه با كنار رفتن یك طرف قضیه، از صورت عهدنامه خارج شده است لندن هم لغو آن را اعلام دارد و نیروهای انگلیسی را از قلمرو ایران بیرون برد، واحد نظامی«اس پی آر» را كه افراد آن ایرانی ولی مزد بگیر انگلستان و زیر نظر افسران انگلیسی هستند منحل سازد؛ به علاوه ، باشركت نمایندگان ایران در مذاكرات صلح ورسای مخالفت نكند و بپذیرد كه از كالای انگلیسی وارده به ایران عوارض گمركی گرفته شود و دخالت خود را در امور گمركی ایران تعدیل كند و درآمد گمركات را پس از برداشت اقساط طلب خود به ایران مسترد دارد. بدبختی بزرگی است كه یك دولت باستانی بر گمركات خود هم حق دخالت نداشته باشد. 
    دولت انگلستان درست یك سال بعد (آذر ماه 1297) وعده تحویل نیروی نظامی دست ساخت خود - « اس پی آر» را به ایران و لغو قرار داد 1907 را داد كه بعدا معلوم شد كه این را هم به خاطر قرارداد در دست تهیه سال 1919 معروف به قرار داد وثوق الدوله انجام داده بود تا بدون رقیب همه ایران را تحت الحمایه و تحت سرپرستی خود قرار دهد كه چون مجلس قرارداد تازه را رد كرد و مردم با پیدایش روشنفکران مستقل متوجه نیرنگها و نیز رشوه گیری وثوق الدوله برای امضای قرارداد شدند از طریق دیگر وارد عمل شد و آن، راه اندازی كودتای 1299 هجری خورشیدی (فوریه1921میلادی) بود و ....


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر