Abel J. Tasman

چهاردهم (و طبق برخی اسناد سیزدهم) دسامبر سال 1642 میلادی «آبل تاسمان» دریانورد هلندی كه در كمپانی هند هلند (اندونزی) كار می كرد و ماموریت یافته بود راه دریایی به اروپا از جنوب اقیانوس آرام و از طریق اقیانوس اطلس را بیابد، در 1500 کیلومتری شرق استرالیا به جزایری رسید که مسکون بودند. دو جزیره از این جزایر بزرگتر و مابقی کوچک بودند و دو جزیره بزرگ به صورت شمالی ـ جنوبی قرار گرفته بودند. بومیان این جزایر مائوری Maori و از نژاد Polynesian بودند و جزایر خودرا Aotearoa می گفتند که هلندی ها هنگام ترسیم نقشه این جزایر، نام Nova Zeelandia بر آنها گذاردند،(زیرا که از لحاظ منظر طبیعی شبیه منطقه زیلند هلند بودند. بعدا انگلیسی ها این نام را تغییر تلفظ و املاء دادند و نیوزیلند New Zealand نوشتند). 
    دیری نگذشت که مائوری ها هلندی هارا از جزایر خود دور کردند که چندی بعد انگلیسی ها برجایشان نشستند و با مائوری ها وارد چند رشته جنگ شدند. انگلیسی ها با هدف تضعیف مائوری ها و ایجاد جنگ داخلی میان آنان، به توزیع تفنگ در این جزایر دست زدند و به نتیجه رسیدند و آنگاه راه ورورد مهاجران اروپایی را باز کردند و در سال 1840 با مائوری قرارداد صلح و مشارکت در حکومت امضا کردند. نیوزیلند با 4 میلیون و 500 هزار تن جمعیت و 268 هزار کیلومتر مربع وسعت از اعضای جامعه مشترک المنافع است و پادشاه انگلستان را رئیس کشور می داند. پس از جنگ جهانی دوم نیوزیلند، آمریکا و استرالیا پیمان دفاع مشترک امضا کردند که به آنزوس ANZUS معروف است.
    طبق نتایج آماری سال 2010، هفتاد و 8 درصد جمعیت نیوزیلند از مهاجران اروپایی، 14 درصد مائوری، 9 درصد مهاجران زرد و مابقی مهاجران سایر جزایر حوزه اقیانوس آرام و نژادهای دیگر هستند. دریای میان نیوزیلند و استرالیا به نام تاسمان Tasman Sea نامگذاری شده است.
    تاسمان پیش از نیوزیلند به جزیره بزرگی كه به نام او «تاسمانیا» اسم گذاری شده است رسیده بود. بعدا دولت انگلستان این جزیره را تصرف و ضمیمه کلنی خود ـ استرالیا كرد. تاسمان بود که این سرزمین را استرالیا (جنوبی) خواند که به همین نام مانده است.
     در آن زمان و تا قرن 19 تملك! جزایر دور دست (جزایر مسکونی و حتی دارای دولت محلی و تشکیلات) توسط اروپاییان كاری عادی بود. انگلستان بعدا استرالیا (به مفهوم قاره جنوبی) را به محل اقامت زندانیان، جانیان و زنان خودفروش منتقله از آن کشور تبدیل كرده بود. نخستین دسته های مهاجران انگلیسی از این قماش دست به كشتاری عجیب از بومیان استرالیا و جزایر مجاور آن زدند. اعقاب همین مهاجران اینك مردم دیگررا به سرزمینی كه به این صورت تصاحب كرده اند راه نمی دهند!. 
    ملل آسیای شرقی نسبت به تصاحب استرالیای مسکون توسط انگلیسی ها و عمدتا در قران نوزدهم همواره به دیده اعتراض نگریسته اند و امپراتوری ژاپن با همین بهانه در جریان جنگ جهانی دوم چندبار استرالیا را بمباران هوایی کرد. باوجود این، فکر آسیایی کردن استرالیا همچنان در ذهن آسیائیان باقی است ـ آسیائیانی که دارند قدرت می شوند. قدرت گرفتن آسیایی ها سبب شد که در پاییز 2011 رئیس جمهور آمریکا به استرالیا برود و قول فرستادن نیروی نظامی به استرالیا و استقرار بدهد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر