Napoleon Bonaparte
15 دسامبر سال 1840، خاكستر بقایای جسد ناپلئون بناپارت در Les Invalides فرانسه طی مراسم باشكوهی به خاك سپرده شد.
    وی در سال 1815 در واترلو واقع در بلژیك امروز از نیروهای اتحادیه ای مرکب از چند قدرت اروپایی كه بر ضد او تشكیل شده بود شكست خورده و به جزیره سنت هلن در اقیانوس اطلس تبعید و در همانجا فوت شده بود.
    پس از گذشت سالها، هنگام انتقال استخوانهای ناپلئون به فرانسه؛ از این استخوانها چنان استقبالی شد كه تا آن روز در طول تاریخ سابقه نداشت؛ زیرا كه وی دیگر قدرتی نداشت كه مردم برایش حساب باز كنند. بیش از یكصد هزار فرانسوی استخوانهای اورا از ورود به خاک فرانسه تا پاریس در طول دهها كیلومتر مشایعت كرده بودند. این چنین استقبالی هر سیاستمداری را دلگرم به خدمت به وطن می كند. قدرشناسی مردم از یك فرزند وطن باعث ایجاد انگیزه خدمت در همگان و ترقی میهن می شود.
    ناپلئون Napoleon Bonaparte برای اعتلای فرانسه بود كه آن همه تلاش كرد. وی نه تنها وطن خودرا به صورت قدرت اول اروپا در آورد بلكه دستگاه قضایی مدرن با قوانینی جامع ـ Napoleonic Code of Laws، یك نظام پیشرفته آموزش و پرورش و یک سیستم بانکداری نوین كه مورد اقتباس سایر كشورها قرار گرفته است برایش به وجود آورد. شایسته سالاری Meritocracy و Meritocratic Bureaucracy کنونی در گوشه و کنار جهان میراث ناپلئون است و همچنین تضمین حقوق انسان و آزادی ها که از شعارهای انقلاب فرانسه بود. ناپلئون در حقیقت زاده حکومت وحشت Reign of Terror (دوران ربسپیر و همدستان او) و واکنش فرانسویان به بی قانونی و خشونت بود که برای نجات وطن از این وضعیت بپاخاست و ضمن وفاداری به شعارهای انقلاب به بی قانونی، تبعیض و خشونت در فرانسه پایان داد و سپس به اندیشه وحدت اروپا به ریاست فرانسه اقدام کرد و چون در این زمینه شتاب و افراط کرد به نتیجه نرسید.
    اندیشمندان معاصر ضمن تحلیل نتایج انقلابات گفته اند که اگر یک انقلاب باعث سوء مدیریت ها، فساد دولتی، بی قانونی و نقض حقوق اتباع (حقوق انسانی) شود و یک ناپلئون وجود نداشته باشد تا اوضاع را به حالت طبیعی بازگرداند فروپاشی و انهدام قابل پیش بینی خواهد بود. شوروی نتوانست یک ناپلئون به وجود آورد و فروپاشید. انقلابیون شمال آفریقا (مصر و ...) از تجربه انقلاب فرانسه و انقلاب روسیه و ... بی خبر اند تا احتیاط کنند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر