25 دسامبر 1991 یلتسین به کرملین رفت و به گورباچف گفت که دیگر سمتی ندارد و باید کاخ کرملین را که وی به آن نیاز فوری دارد تخلیه کند- عکس، گورباچف را لحظه ای پیش از ایرادآخرین پیامش که از رادیو - تلویزیون پخش شد نشان می دهد که یلتسین به او می گوید که به صراحت بگوید که دیگر " اتحاد شوروی " وجود خارجی ندارد

چهارده روز پس از تصمیم بوریس یلتسین، شوشکویچ و کرافچوک سران جمهوری های روسیه، اوكراین و بلاروس در یك محفل خصوصی در استراحتگاه «بلوژفسکایا» واقع در بلاروس دایر بر انحلال اتحاد جماهیر شوروی، 21 دسامبر 1991 سران 11 جمهوری از اعضای این اتحادیه در نشست خود در پایتخت كزاخستان بر تصمیم آن سه تن صحه گذاردند!، اتحاد جماهیر شوروی منحل و به جای آن، یك جامعه مشترك المنافع مرکب جمهوری های 15 گانه به وجودآمد. مورخان تاریخ معاصر نوشته اند که تصمیمگیری سران 11گانه در 21 دسامبر ناشی از جاه طلبی آنان بود زیرا که با فروپاشی شوروی از داشتن «آقابالاسر» و نگرانی دائمی از عزل خود توسط مسکو آسوده می شدند.
    
یلتسین

چهار روز بعد (25 دسامبر) یلتسین رئیس جمهوری روسیه در كاخ كرملین با گورباچف رهبر وقت شوروی ملاقات كرد و او را از این تصمیم آگاه ساخت و گفت كه دیگر سمتی ندارد!. اندکی بعد گورباچف در یك نطق كوتاه تلویزیونی گفت كه با انحلال شوروی به این صورت نمی تواند موافق باشد ولی چون در برابر عمل انجام شده قرار گرفته است چاره دیگری ندارد!. به این ترتیب یک امپراتوری بزرگ تاریخ با آن همه دندان اتمی ـ موشکی، دهها هزار تانک، صدها زیردریایی و پیشرفتهای فضایی همانند برف بر شیروانی داغ ذوب شد و از میان رفت، بدون این که رفراندم سراسری برگزار و نظر مردم اتحادیه استعلام شده باشد. 81 درصد مردم بلاروس که در آنجا رفراندوم برگزار شده بود به ادامه حیات شوروی رای داده بودند. این نتیجه سبب شد که رفراندم سراسری و داخلی صورت نگیرد. چند ماه پیش از آن هم، پارلمان كل جمهوریها وضعیت دیگری را تصویب كرده بود. 
    رئیس جمهور وقت آمریکا برای تشکر از اقدام شوشکویچ (در منحل ساختن شوروی) با وی ملاقات كرد. قبلا هم یلتسین دو بار از آمریكا دیدن كرده و در كنگره این كشور به ایراد نطق پرداخته و مورد پذیرایی گرم قرار گرفته بود. پیش از این تحولات سریع و معماگونه، بسیاری از اصحاب نظر بعید دانسته بودند که حتی با خروج حزب کمونیست از قدرت و تعدیل سوسیالیسم، انحلال شوروی با انسجامی که در آن مشاهده می شد سریع و آسان باشد. 
    
لئونید كرافچوك

با فروپاشی شوروی که معمای آن هنوز حل نشده است، در جهان نظمی دیگری برقرار شد. 
    بسیاری از روسها و كارشناسان امور حقوقی عقیده دارند كه ضرورت داشت برای انحلال اتحاد جماهیر شوروی به رفراندوم و دست كم پارلمان اتحادیه (نه پارلمان های هر جمهوری به صورت جداگانه) مراجعه می شد و ایراد گرفته اند كه سران این جمهوری ها قانونا اختیار انحلال و پارلمان هریک آز آنها اعلام یکجانبه استقلال نداشتند و تنها برای افزایش قدرت شخص خود (درچارچوب هر حمهوری) و احیانا تحت نفوذ و وعده های خارجیان با این عمل موافقت كرده بودند. 
    
شوشكویچ

دومای روسیه در زمان حكومت یلتسین، انحلال شوروی را به آن صورت (بدون انجام یک همه پرسی عمومی = سراسری) عملی غیر قانونی خواند و در این زمینه یك طرح قانونی تصویب كرد كه یلتسین از امضای آن خودداری ورزید و مصوبه همچنان روی میز كرملین است.
     پس از فروپاشی سه جمهوری بالتیک شوروی به «ناتو» پیوسته اند و برخی از جمهوری ها 15 گانه روابط خود با جامعه مشترک المنافع را کاهش داده اند و .... 
     بااین كه بسیاری از بازیگران نماشنامه انحلال در قید حیاتند؛ هنوز یك درصد از حقایق مربوط به انحلال شوروی ـ این بزرگترین رویداد تاریخ معاصر روشن نشده است!. اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در 20 دسامبر سال 1922 از مناطق تشكیل دهنده امپراتوری روسیه به وجود آمده بود و خطوط مرزی جمهوری ها كه بارها تغییر یافته بود جدی و طبیعی نبود. اتفاقا كار ساختن كاخ كرملین هم كه نخستین سنگ بنای تاسیس روسیه بود در دسامبر سال 1339 میلادی آغاز شده بود.
دیدار كلینتون با كرافچوك


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر