انقلابات سال 1848 اروپا كه ماهیت چپگرایانه و لیبرالیستی داشت و عمدتا با هدف برقراری عدالت اقتصادی ـ اجتماعی، ضدیت با استثمار فرد از افراد و تعدیل ثروت و نیز تامین آزادی ها آغاز شده بود تا 23 دسامبر این سال (روزی چون امروز) این نتایج را به بار آورده بود:
    
Klemens von Metternich 

در اتریش؛ مترنیخ Klemens von Metternich مرد نیرومند اروپا و صدراعظم آن امپراتوری، پس از چند دهه صدارت بركنار شده و امپراتور به سود پسر 18 ساله اش كناره گیری کرده بود زیرا كه به باور اتریشی های آن زمان، وقتی كه رئیس كشور «جوان و کم تجربه» باشد مدیریت امور به دست گروه خواهد افتاد و «مدیریت گروهی» همانا تحقق دمكراسی و انجام اصلاحات در جهت تامین منافع توده هاست. در ایتالیا؛ پاپ از واتیكان گریخته بود. در فرانسه؛ به تجدید حیات جمهوری منجر شده بود، و .... تنها در آلمان، قیصر وقت با توسل به نیروی ارتش انقلاب را سركوب كرده بود (جزئیات این انقلابات به موقع خود در این تاریخ آنلاین آمده است).
    به رغم نظریه پروفسور ژاک بارزون، پاره ای از اصحاب نظررا عقیده بر این است كه با توجه به وضعیتی كه در سالهای اخیر در نقاط مختلف جهان مشاهده می شود به ویژه وسعت فاصله ثروتمندان و بی ثروتها، تضعیف شدید معنویات و اخلاقیات، ایجاد یک طبقه حاكمه در بیشتر كشورها و ...؛ در سالهای آتی احتمالا شاهد چنان انقلاباتی در گوشه و كنار خواهیم بود. زیرا كه در برخی نقاط پیدایش همان شرایطی به چشم می خورد كه پیش از انقلابات سال 1848 در اروپا برقرار بود. به علاوه، نظر بر این است که در آخرین دهه قرن 20 و از آغاز قرن21 در بسیاری از كشورها ـ صرف نظر از نوع نظام حكومتی آنها، دولتمردان راهی جدا از مردم خود در پیش گرفته اند و برای ماندن بر اریكه قدرت آماده هر اقدام و هرگونه سازش هستند و امور جهانی در مذاكرات خصوصی و اطاقهای دربسته تصمیم گیری می شود، و اسثتمار به طریقی دیگر (متفاوت از وضعیتی كه در قرن 19 وجود داشت) رو به گسترش است، فساد دولتی بسیاری از کشورهارا فراگرفته، اخلاقیات وانسانیت واژه های بر کاغذ اند، رسانه ها در دست قدرتمداران هستند و نیرویی در صحنه نیست كه خودخواهی ها و فساد دولتی را افشاء، متوقف و توده ها و ملل کوچکتر را آماده حق خواهی و دفاع كند.
    پروفسور «ژاک بارزون» تاریخدان فرانسوی ـ آمریکایی انقلاب خیابانی را سکته ملی و تغییر مسیر حیات یک ملت با تبرِ تخریب خوانده و از شوروی دلیل آورده که در طول 74 سال و سه نسل نتوانست روانشناسی مردم را تغییر دهد و یکشبه وضعیت به حالت پیش از انقلاب اکتبر بازگشت با فساد دولتی چند برابر و عمدتا ناشی از خصوصی سازی ها و ....
    
    


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر