دوشنبه 2 بهمن 1396

رهایی گروگانها و دكترین خطرآفرین جیمی كارتر

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


52 آمریكایی كه به مدت 444 روز در ایران به صورت گروگان بودند 21 ژانویه 1981 (یكم بهمن1359) وارد فرودگاه ویسبادن آلمان شدند. دولت ایران یك روز پیش از آن، و درست در روزی كه دوره ریاست جمهوری جیمی كارتر پایان یافت این گروگانها را كه در آبان 1358 در سفارت آمریكا در تهران دستگیر شده بودند رهاساخت. كارتر كه دیگر رئیس جمهور نبود از گروگانهای رها شده در آلمان دیدار كرد. این گروگانگیری به شكست كارتر در انتخابات انجامیده بود. جوانانی كه در آبان 1358 در تهران دست به این گروگانگیری زده بودند خواستار استرداد شاه جهت محاكمه او در تهران و نیز تعهّد آمریكا به قطع مداخلات خود در ایران بودند. در آن زمان شاه ظاهرا جهت درمان بیماری سرطان به آمریكا رفته بود. بلوكه كردن دارایی ها ایران و نیز اعلام دكترین كارتر در 23 ژانویه 1980 این گروگانگیری را پیچیده تر ساخته بود. طبق این دكترین كه بنظر می رسد همچنان نصب العین مقامات ارشد واشنگتن است، دولت آمریكا خودرا مجاز به استقرار در خلیج فارس كرده است. در دكترین كارتر آمده است: دولت آمریكا هرگونه تلاش برای كنترل منطقه خلیج فارس را تهدیدی برای منافع حیاتی خود تلقی خواهد كرد و برای عقب زدن و خنثی ساختن این تلاش به هر وسیله و اقدام متوسل خواهد شد. بهانه صدور این اعلامیه، مداخله مسكو در افغانستان [كه از خلیج فارس، فاصله زیاد دارد] بود!. این دكترین، به رغم فروپاشی شوروی، پابرجا مانده و آمریكا اینك نه تنها عملا در عراق، افغانستان، اردن، سعودی، كویت، بحرین، قطر و امارات حضور نظامی دارد و پاكستان متحد آن است بلكه جای پای آن در برخی كشورهای آسیای میانه و قفقاز هم دیده می شود.
Barry Rosen


    21 ژانویه 2011 آن شمار ازگروگانهای سابق که در قید حیات هستند در وست پوینت (آکادمی نظامی آمریکا) اجتماع و دیدار تازه کردند. به این مناسبت، برخی از روزنامه ها نوشته بودند که در زمان گروگانگیری، به اشاره مشاوران کارتر رسانه های آمریکا قضیه را بزرگ کرده بودند و هرروز دنبال می کردند تا آمریکاییان متوجه بحران اقتصادی وقت نشوند. درجریان گردهمایی 21 ژانویه 2011، بَری روزِن Barry Rosen سخنگوی وقت سفارت آمریکا در تهران [آتاشه مطبوعاتی] که به گروگان گرفته شده بود جزئیات تازه ای از 444 روز گروگان بودن را بیان داشت. وی در زمان گروگانگیری 36 ساله بود. رسانه ها و سیاستمداران غالبا نظر «روزن» را درباره هر تحول تازه در ایران جویا می شوند و منعکس می کنند.
    
گروگانهای آزادشده هنگام ورود به فرودگاه ویسبادن آلمان


    
این مجموعه عکس و «تیتر نیویورک تایمز در روز رهایی گروگانها» که نشان دهنده مسیر قضیه است در برخی از سالها به مناسبت سالروز رهایی گروگانها در نشریات چاپ می شود


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر