عباس اسکندری

عباس اسكندری نماینده مجلس شورای ملی (از حزب توده) در پی نطقهایی كه در چند جلسه پیاپی مجلس ایراد شده و دكتر مصدق آغازگر آنها بود؛ در جلسه هفتم بهمن سال 1327 (مصادف با 27 ژانویه 1949 ) اكیدا خواستار لغو قرارداد نفت و برچیده شدن بانك انگلستان در تهران ـ معروف به بانك شاهی (بعدا شاهنشاهی) شد. 
     وی ضمن اشاره به یكایك آسیب هایی كه ایران از دوران سلطنت فتحعلیشاه قاجار از مداخلات انگلیسی ها در امور خود دیده بود تنی چند از نمایندگان مجلس از جمله سید حسن تقی زاده را در این زمینه متهم كرد و گفت که اینان هنوز هم (با وجود بیدار شدن ملت) به جانبداری از سیاست های لندن ادامه می دهند. 
    اسکندری گفته بود که در هر مسئله ایران، اثر انگشت انگلیسی ها دیده می شود. انگلیسی ها همچنین از تلقین دولت واشنگتن دست بر نمی دارند تا در مسئله سازی برای ملل مورد نظر، همدست داشته باشند و برای اجرای برنامه ها و سیاست هایشان از پول و توان آمریکا استفاده کنند.
     متعاقب همین جلسات مجلس بود كه دانشجویان كلاسهای درس دانشگاه تهران را تعطیل و به خیابانها ریختند. این صداهای اعتراض دیگر خاموش نشد تا به نتیجه رسید.
     پانزدهم بهمن ماه همین سال (1327) در مراسم سالروز دانشگاه تهران که در محوطه دانشکده حقوق این دانشگاه برگزار شده بود به سوی شاه تیراندازی شد. شب همان روز، حزب توده ایران متهم به شرکت در این توطئه شد، شورای وزیران غیرقانونی شدن فعالیت این حزب را تصویب کرد و بعدا لایحه مربوط به پارلمان داده شد. این تیراندازی همچنین بهانه قرارگرفت تا شاه اختیارات خود را افزایش و مداخله درامور دولت را گسترش دهد. رادیو مسکو در همان وقت گفته بود که تیراندازی به شاه یک طرح سازمان یافته ضد کمونیستی و ضد شوروی بوده است و نباید درباره اش ساده اندیشی شود.
    ـ ـ ـ ـ ـ
    عباس اسكندری از كمونیستهای سرشناس ایران یازدهم اسفند 1320 روزنامه «سیاست» را منتشر كرد كه بعدا عملا ارگان حزب كمونیست توده شده بود.
     فعالیت های كمونیستی در ایران، تقریبا بلافاصله پس از كناره گیری رضاشاه ازسرگرفته شده بود و كمونیست ها تا بهمن سال 1327 كه حزب توده زیر فشار غرب، به تصمیم شاه و تصویب شورای وزیران وقت و مجلس، غیر قانونی شد به مقامهای دولتی مهمی از جمله عضویت شورای وزیران و نمایندگی مجلس نائل شده بودند. تیراندازی به سوی شاه در 15 بهمن 1327 در دانشگاه تهران فرصت مناسبی به دست مخالفان حزب توده داد تا آن را غیر قانونی كنند. بعضی قدرت های خارجی بویژه آمریکا خواهان قطع تمامی فعالیت های چپگرایی در ایران بودند.
     عباس اسكندری كه رئیس كمیته تهران حزب توده بود در اجلاس 19 اسفند 1321 كنگره این حزب به سمت دبیر اول این حزب انتخاب شد. وی در دوران نخست وزیری قوام السلطنه، در خرداد 1325 فرماندار تهران شد و به این وسیله حكومت پایتخت در اختیار حزب کمونیستی توده قرارگرفت. هنوز تهرانی های قدیمی خیابانی در غرب تهران (موازی نواب شمالی) را خیابان اسکندری خطاب می کنند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر