نهم بهمن 1357، شاپور بختیار آخرین نخست وزیر نظام پادشاهی ایران اعلام کرد که هیچ ممانعتی برای بازگشت آیت الله العُظمی روح الله خمینی از پاریس به وطن وجود ندارد، فرودگاه تهران (مِهرآباد) باز شده است و باید مشخّص شود که ما ـ دولت ـ باید در تهران از او محافظت کنیم و یا پیروانش. قبلا به بختیار اندرز داده شده بود که نخست پایه های نخست وزیری اش را استوار سازد و آرامش نسبی برقرار کند و سپس موانع بازگشت آیت الله خمینی را بردارد. به بختیار گفته شده بود که در میان این ناآرامی ها، اگر آیت الله بازگردد، نظام سلطنتی بیش از دو هفته باقی نخواهد ماند، مگر اینکه ارتش وارد عمل شود که در پی مذاکرات ژنرال هایزر آمریکایی با فرماندهان ارشد که برخی از آنان به مشایعت شاه در فرودگاه حاضر نشدند، چنین احتمالی وجود ندارد و در فرصتی که پیش خواهد آمد این فرماندهان، بی طرفی اعلام خواهند کرد. به شهادت تاریخ، بختیار این اندرزها را نپذیرفت که این، خود یک معمّا برای تاریخ نگاران شده است. تردید نبود که پس از بازگشت آیت الله خمینی به وطن، عُمر دولت بختیار انگشت شمار خواهد شد که دیدیم بیش از ده روز طول نکشید. بختیار به یکی از همین کسانی که به او اندرز داده بودند گفته بود که وفادار به اعلامیه حقوق بشر است و این اعلامیه جهانی، تبعید فرد از وطن و ممانعت از بازگشت فرد به کشور زادگاه را اکیدا ممنوع کرده است.
     آیت الله خمینی ساعت 9 و 27 دقیقه بامداد دوازدهم بهمن ماه، پس از 14 سال و 29 روز دوری از وطن به تهران بازگشت و مورد استقبال میلیونی قرارگرفت و 22 بهمن، بختیار ناپدید و انقلاب پیروز شد.
     شاپور بختیار که نهم بهمن در یک مصاحبه مطبوعاتی عمومی شرکت کرده بود در پاسخ به سئوالی درباره انحلال ساواک گفت که ساواک با تصویب قانون در نیمه دوم دهه 1330 تاسیس شده است و با تصویب قانون باید منحل شود. ما لایحه انحلال آن را تهیه کرده ایم و همین روزها آن را به مجلسین می دهیم. 
    در این مصاحبه، وی همچنین گفته بود که شنیده است کمونیست ها و نیز گروههای مذهبی ـ هرکدام جداگانه ـ در مورد چاپ کردن و یا چاپ نکردن برخی از مطالب به روزنامه ها فشار می آورد یعنی که همان کار ساواک را می کنند. «اسلام» دین آزادگان است و افکار و عقاید باید تحمّل بشود
     بختیار در همین مصاحبه در پاسخ به سئوالی درباره بازنگری در قانون اساسی کشور گفته بود که اگر این کار لازم آید، مراحل قانونی آن ـ از موافقت پارلمان تا تشکیل مجلس مؤسسان و سرانجام رفراندم باید تماما و دقیقا طی شود.
     برخی از مفسّران خارجی در تفسیر این اظهار شاپور بختیار که ممانعت از بازگشت آیت الله خمینی به وطن وجود ندارد گفته بودند که بختیار گمان می کند که با ورود آیت الله به ایران، تظاهرات فروکش می کند، پیروان او آرام می گیرند و با وعده های اصلاحی وی [بختیار] اوضاع کنترل می شود. [مرور زمان خلاف تصوّر بختیار را ثابت کرد.]. چند صاحب نظر هم گفته بودند که بختیار گمان می کند که می توان فعالیّت آیت الله را پس از بازگشت به وطن، کنترل کرد. بختیار که روز 22 بهمن ناپدید شده بود چندی پس از پیروزی انقلاب از کشور خارج شد، به فرانسه رفت ـ کشوری که در آنجا تحصیل کرده بود و فرزند داشت. در اینجا به مخالفت با دولت جمهوری اسلامی ادامه داد تا سرانجام ششم آگوست 1991 و در 75 سالگی ترور شد.
    
سند:صفحه اول شماره 9 بهمن 1357 روزنامه اطلاعات حاوی اظهارات آن روز شاپور بختیار درباره بازگشت آیت الله خمینی به وطن


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر