31 ژانویه سال 1915، و در جریان جنگ جهانی اول، نیروهای آلمان در جبهه روسیه بر ضد نظامیان این كشور سلاح شیمیایی (گاز خفه كننده) بکار بردند. این سلاح در نبرد بولیمو Battle of Bolimow در لهستان و حاشیه خط آهن منتهی به شهر ورشو بکار رفت. ارتش نهم آلمان به فرماندهی ژنرال فون مکنسن Von Mackensen درصدد رسیدن به شهر ورشو و تصرف این شهر بود که با ضد حمله ارتش دوم روسیه به فرماندهی ژنرال سمیرنوف Smirnov رو به رو شده بود و برف سنگین عملیات هر دو ارتش را نیمه فعال کرده بود. لهستان از دو قرن قبل از آن در کنترل روسیه بود که مردم هر دو کشور از یک نژاد و اسلاو هستند. 
    در تاریخ عمومی آمده است که این، نخستین بار بود که سلاح شیمیایی به صورت وسیع (نه، آزمایشی) در جنگ دو ارتش بکار رفت. آلمانی ها در ماه می همین سال در نبرد Ypres بگونه ای موثرتر گاز کشنده بکار بردند. در جبهه بولیمو به علت توفان برف و شدت سرما، سلاح شیمیایی آلمان (گاز خفه کننده) تلفات سنگین نداشت. 
یک نظامی با ماسک ضد گاز (1917)


    شیمیدانهای آلمانی تلاش برای ساختن این سلاح را كه برای نخستین بار در ژانویه 1915 بگونه ای وسیع بكار رفت از سالها قبل از جنگ جهانی اول آغاز کرده بودند زیراکه اروپا در حالت صلح مسلح بسر می بُرد و هر آن انتظار وقوع جنگ می رفت. 
    بکاربردن سلاح گاز خفه کننده در جبهه بولیمو در ژانویه 1915 آغاز کار بود و نیروهای آلمانی بعدا آن را به دفعات در جبهه فرانسه مورد استفاده قرار دادند. ادامه بکاربردن این سلاح باعث شد که ماسک ضد گاز ساخته شود و ....
     بکاربردن سلاح های شیمیایی که اصطلاحا اسلحه کشتار جمعی خوانده می شود بعدا نیز ادامه یافت، برای مثال: نیروهای آمریكا در جنگلهای جنوب ویتنام از «ایجنت اورنج» استفاده كردند و نیروهای عراقی در جریان جنگ دهه 1980 بر ضد ایران و نیز كُردها بمب شیمیایی بكار بردند و ... . 
    در طول سده 20 چند قرارداد دوجانبه و چندجانبه برضد ساخت و انبار كردن و بكار بردن این نوع اسلحه امضاء شده است. ولی، هنوز زرّاد خانه بسیاری از كشورها از جمله روسیه پُر از این نوع اسلحه است.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر