از راست به چپ: استالین، روزول ، وچرچیل در یالتا واقع در كریمه در چهارم فوریه 1945 ــ 3 ماه پیش از پایان جنگ جهانی دوم در جبهه های اروپا

چهارم فوریه سال 1945 میلادی روزولت، استالین و چرچیل [سران وقت ایالات متحده آمریكا و اتحاد شوروی و رئیس دولت انگلستان] مذاكرات هشت روزه خود را در كاخ محل استراحت تزارها در شهر یالتا واقع در شبه جزیره كریمه آغاز كردند تا سرنوشت آلمان و مناطق نفوذ سه دولت پس از پایان جنگ و خطوط تازه مرزی را روشن سازند. به خواست چرچیل، از شارل دوگل رهبر وقت فرانسویان برای شركت در این مذاكرات دعوت نشده بود. در آن هنگام، كار آلمان پایان یافته تلقی می شد. واحدهای ارتش سرخ كمتر از سه ماه از تاریخ برگزاری كنفرانس یالتا، برلین را تصرف و به عمر رایش سوم پایان دادند و هیتلر برای این كه به اسارت كمونیستها كه همیشه با آنان دشمنی كرده بود نیافتد خودكشی كرد. در اوت همین سال ، سه ماه و چند روز پس از سقوط برلین، امپراتوری ژاپن كه طعم بسیار تلخ سلاح هسته ای آمریكا را چشیده بود تسلیم شد و جنگ در هردو جبهه پس از شش سال و بر جای گذاردن دهها میلیون كشته و ویرانی های بسیار پایان یافت، ولی معارضه دو دولتی كه به صورت دو ابر قدرت جهان ازمیان ویرانه های این جنگ سر برافراشته بودند تقریبا از همان لحظه خاموش شدن توپها آغاز شد كه والتر لیپمن (روزنامه نگار) عنوان جنگ سرد بر آن گذارد. این معارضه كه 45 سال طول كشید جهان را وارد عصر تشكیل اتحادیه های نظامی و جنگهای منطقه ای و داخلی و كودتاها و براندازی ها و ترورهای ناشی از آن ساخت. هنوز سپیده دم پایان این معارضه فرساینده با كنار رفتن داوطلبانه یكی از دو حریف نمودار نشده بود كه جهان خسته و كوفته با مسائل برخاسته از جولان یك ابر قدرت در پهنه خود رو به رو شد كه ادامه یافته و تروریسم (به گفته گرهارد شرودر صدر اعظم سوسیال دمكرات وقت آلمان؛ جنگ غیر دولتی) یك نمونه آن و مبارز طلبی پاره ای از دولتهای كوچكتر و منفرد و نیز فعالیت پیگیرجنبش هایی ازقبیل جنبش مبارزه با «جهانی شدن اقتصاد برپایه برنامه كشورهای صنعتی» نمونه دیگر آن است و به نظر می رسد كه بعضی دولتهای بزرگتر و منفرد هم دركمین به دست آوردن فرصت برای یارگیری نشسته اند تا به نوعی دیگر ازموازنه قدرت دست یابند. بنابراین، برقراری نظمی نوین در جهان ـ در آینده ای نه چندان دور قابل پیش بینی است و این نظم پایه منطق ریاضی خواهد داشت و اصطلاحا «رشنال» خواهد بود؛ زیرا كه شرایط جهانی توسعه تكنولوژیك و تكامل فكری بشر به دلیل تعمیم ابزار كسب معلومات و اطلاعات آن را ایجاب می كند و بشر بی صبرانه درجستجوی چنین نظمی است و تا به دست آوردن آن قرار نخواهد داشت.
    در مذاكرات یالتا كه 12 فوریه پایان یافت، قرار شده بود كه آلمان به چهار بخش تقسیم و هرقسمت به یك فاتح جنگ سپرده شود و این فاتحان عبارت بودند از شوروی، آمریكا، انگلستان و فرانسه. فرانسه بنا به ملاحظاتی به این فهرست اضافه شده بود.
     كنفرانس تصمیم گرفته بود كه نیروهای سه دولت بلافاصله پس از جنگ ایران را ترك كنند، اروپای شرقی و سرزمین هایی كه توسط ارتش سرخ از تصرف آلمان خارج شده اند درمنطقه نفوذ شوروی قرار گیرند، زیرا كه در نشست یالتا استالین از موضع نیرومندتری برخوردار بود. یوگوسلاوی به دست تیتو فرمانده پارتیزانها سپرده شود و چون كمونیست بود مورد موافقت استالین قرارگرفت. همچنین قرار شده بود كه اتریش بعدا به صورت كشوری مستقل و بی طرف در آید. این كنفرانس نتوانست در باره یونان تصمیم بگیرد كه پس از جنگ، نزاع شرق و غرب (معروف به جنگ سرد) از همین یونان آغاز شد. استالین با اینكه در یالتا امضا داده بود كه بلافاصله پس از جنگ نیروهای خود را از ایران خارج كند دیدیم که دست به تعلل و بهانه جویی زد و كه نزدیك بود این تعلل به تجزیه میهن ما منجر شود.
    مرور زمان نشان داد که هرآنچه را که شوروی در کنفرانس یالتا به دست آورده و درنتیجه، پس از جنگ یکی از دو ابرقدرت جهان شده بود، گورباچف در اواخر دهه 1980 از دست داد. شوروی در جنگ دوم جهانی 27 میلیون کشته داده بود و امتیازات به دست آورده در نشست یالتا و کنفرانس پتسدام خونبهای آنان و غرامت ویرانی وارده به آن کنفدراسیون بودند که گورباچف و یلتسین آنهارا برباد دادند. یلتسین مرده ولی معمّا در اینجاست که چرا درباره فروپاشی شوروی از گورباچف که زنده است و هنوز گاه به گاه اظهار نظر می کند بازخواست و مواخذه نشده است.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر