دوشنبه 23 بهمن 1396

سالگشت درگذشت امیرتیمور گوركان

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


تصویر امیرتیمور
امیرتیمور گوركان كه سه بار به ایران لشكر كشید 12 فوریه سال 1405 میلادی (23 بهمن ماه) در 69 سالگی در كزاخستان امروز درگذشت. [در ایران؛ قزاقستان نوشته می شود که با کوزاک = کزاکی = قزاق اشتباه می شود. کوزاکها که در اطراف دُن و دنیپر ـ روسیه و اوکراین ـ زندگی می کنند از اسلاوهای شرقی هستند، نه از تبار مردم کزاخستان. کوزاکهای روسیه و اوکراین پیش از انقلاب بلشویکی 1917، عمدتا پیشه سپاهیگری داشتند]. پس از درگذشت امیرتیمور، پیکر او به سمرقند منتقل و در گورگاهی كه خود در این شهر ایران باستان ساخته بود مدفون شد. تیمور درجریان لشكركشی به چین بود كه بیمارشد و درگذشت. او یك مغول تبار از ایل«بارلاس» بود كه در ناحیه «كش» واقع در منطقه فرارود كه امروز شهر سبز خوانده می شود، به دنیا آمده بود. حملات نظامی تیمور را به زبان تاتاری «یورش» نوشته اند. قلمرو تیمور از هند تا قفقاز و از مرز غربی مغولستان تا دمشق وسعت داشت كه پس از مرگ او دیری نپایید.
     تیمور در یكی از لشكركشی هایش به ایران، شهر اصفهان را ویران و در این شهر از كلّه مقتولان مناره ساخت. با وجود این، ابن خلدون از او به عنوان مردی ادیب پرور و علاقمند به اصحاب فكر و دانش و مشوّق هنر، معماری و مهندسی یاد كرده است. مورّخان نظامی نوشته اند كه تیمور نبردها را عمدتا با جنگ روانی و تبلیغات قبلی در مهارت و شجاعت لشکریانش و سلاحهای برتر آنان می بُرد. او ناچار به این كار بود، زیراكه به حد كافی رزمنده نداشت و خشونت های او هم عمدتا به همین دلیل بود. با این كه ازبكها از قوم دیگری هستند و از منطقه اورال آمده اند، امیر تیمور را موسس ازبكستان می دانند!.
    جهان غرب به اقتباس از مورّخان ایرانی، امیرتیمور را تیمور لنگ (تیمور لین) می نویسد. «پارسی» زبان مكاتبات رسمی سازمانهای دولتی و موسسات فرهنگی دوران امیرتیمور و تیموریان ازجمله در منطقه فرارود و هندوستان بود.
    [مورخان روس سالروز مرگ تیمور را 18 فوریه نوشته اند كه نتیجه تفاوت تقویم قدیم با تقدیم یونیورسال میلادی است.].
قلمروثابت امیرتیمور


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر