دوشنبه 23 بهمن 1396

زنی که 9 روز پادشاه انگلستان بود گردن زده شد!

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    

 12 فوریه سال 1554 «جین گری Jane Grey» نواده هنری هفتم كه به مدت 9 روز (از نهم تا نوزدهم جولای 1553) پادشاه انگلستان بود به دستور «ماری تودورMary Tudor » ملكه تازه انگلستان در ارگ لندن گردن زده شد. در كنار «جین» شوهر او نیز به همان صورت اعدام شد.    «جین» به وصیّت ادوارد ششم پادشاه متوفی [پسر هنری هشتم] سلطنت انگلستان را پذیرفته بود ولی ماری و الیزابت دو خواهر ناتنی ادوارد اعتراض کردند که چرا ادوارد آندو را دور زده و عمه زاده اش را جانشین کرده است. جین که چنین دیده بود داوطلبانه به سود ماری از سلطنت كناره گیری كرده بود، زیرا مایل نبود كه انگلستان گرفتار مشکلات داخلی و جنگهای مذهبی شود. جین پروتستان و ماری كاتولیك بود و می خواست كه با فیلیپ پادشاه كاتولیك اسپانیا هم ازدواج كند. ماری پس از درگذشت پدرش ـ هنری هشتم ـ به مذهب مادر خود «كاترین اراگون» بازگشته بود. هنری هشتم كه در طول سلطنت خود دستور داده بود دو تن از شش همسرش را گردن بزنند و پاپ را كه حاضر نشده بود كاترین همسر اول اورا طلاق دهد از ریاست كلیسای انگلستان بركنار كرد و خود ریاست فائقه این كلیسا را برعهده گرفته بود.
    «جین» و شوهرش برضد ماری تودور عملی انجام نداده بودند، ولی محبوبیّت جین كه زنی آرام بود ماری را آشفته ساخته بود و بیم از آن داشت كه تا «جین» زنده باشد او نخواهد توانست بدون دغدغه سلطنت كند، و نگران بود که هر آن مردم به حمایت از جین بپاخیزند و اورا بركنار كنند. بنابراین، مترصد فرصت برای حذف كامل او بود كه این بهانه را «توماس ویات» یكی از امیران انگلیسی كه با سه هزار سوار برای تصرف لندن و بركناری «ماری تودور» به حركت درآمده بود به دست داد.
    «ویات» برای جلوگیری از ازدواج ماری با فیلیپ پادشاه اسپانیا و دشمن انگلیسیها به این لشكر كشی دست زده بود، ولی ماری آن را به حساب جین گذارد و دستور اعدام وی و شوهرش (لرد گیلفورد دادلی) را صادر كرد. جین هنگام اعدام 37 ساله بود.
     «ویات» موفق به تصرف لندن نشد و ماری با پادشاه اسپانیا ازدواج كرد، ولی زن و شوهر موافقت كرده بودند كه در دو كشور زندگی كنند!. ماری چهار سال پس از اعدام «جین» درگذشت و خواهرش الیزابت یکم (دختر دوم هنری هشتم) به پادشاهی انگلستان رسید كه او هم «ماری استیوارت» ملكه اسكاتلند را اعدام كرد.
تصویر صحنه پیش از اعدام «جین» در ارگ لندن


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر