شهر «درسدن Dresden» آلمان واقع در ایالت ساکسونی (زاکسونی) 13 فوریه سال 1945 و دو ماه و نیم پیش از خودکشی هیتلر مورد حمله 772 بمب افكن انگلیسی و آمریكایی قرار گرفت و 14 فوریه (روز بعد) دوباره 311 بمب افکن آن را بمباران کردند که شدیدا آسیب دید و از نفوس آن حدود 45 هزار تَن كشته و 90 هزار نفر دیگر مجروح شدند. به نوشته مورّخان، این بمباران لازم نبود زیراکه که شکست آلمان قطعی و نیروهایش درحال عقب نشینی بودند. در زمان بمباران، ارتش سرخ (نیروهای دولت مسکو) در نزدیکی آن منطقه بودند و در حال پیشروی.
     درسدن واقع در نزدیکی مرز جمهوری چِک (شرق آلمان) و اینک شهری نیم میلیون نفری در ژانویه 1944 نیز شدیدا بمباران شده بود.
     در بمباران درسدن از بمب های آتشزا استفاده شده بود كه گرمایی معادل ششصد درجه ایجاد و تیرهای آهن ساختمانها را ذوب كرده بودند. در بمباران فوریه 1945 دو کلیسای قدیمی و معروف شهر درسدن نیز ویران شدند.
    در این زمینه كتابهای متعدد از جمله كتاب «آتش» تألیف فردریك مورّخ آلمانی و كتاب «كشتارگاه شماره پنج» تألیف نویسنده آمریكایی كورت ودنه گات انتشار یافته است. مورّخان، بمباران درسدن را به آن صورت و در آن زمان یک انتقام گیری از ملت آلمان بشمار آورده اند.
     13و 14 فوریه 2003 و همچنین فوریه 2010 به این مناسبت راهپیمایی های گسترده ای بر ضد بمباران «درسدن» برگزار شده بود و بازماندگان این بمباران با گزارشگران تلویزیونها مصاحبه كردند.
    بمباران مراكز غیر نظامی آلمان در سال های 1944 و 1945 عمدتا با هدف تضعیف روحیه آلمانی ها و کمر راست نکردن آنان صورت می گرفت که برخی از ایشان در آن زمان و قبلا خودرا «سوپرمَن» می دانستند ولی کمتر از سه ماه مانده به پایان جنگ، چرا؟. نیروی هوایی آلمان در ماههای آخر جنگ به سبب نداشتن سوخت، قادر به دفاع از آسمان این كشور نبود.
«درسدن» پس از بمباران فوریه 1945


    
پس از بمباران فوریه 1954 شهر درسدن، زنان به بازکردن راه عبور از میان ویرانه ها کمک می کردند زیرا که مردان آلمانی به استثنای سالخوردگان و معلولین در جبهه بودند و یا اسارت


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر