9 ماه پس از پیروزی انقلاب بلشویكی روسیه و 16 ماه پس از تفویض اختیارات، 16 جولای 1918 نیكلای دوم تزار مستعفی روسیه، همسر و فرزندانش كه در سیبری به حالت تبعید به سر می بردند اعدام شدند و با اعدام آنان به حکومت دودمان «رومانوف» بر روسیه پایان داده شد. تصمیم اعدام كه از سوی كمیته محلی انقلاب گرفته شده بود در مورد تزار، همسرش الكساندرا، پسرش (ولیعهد سابق) الكسیس، چهار دختر تزار، نوكران و پزشک آنان انجام شد و همانجا دفن شدند. كمیته محلی انقلاب بعدا اعلام كرد از آن بیم داشت كه به علت ادامه جنگ داخلی، مخالفان كمونیسم تزار مستعفی را بربایند و در برابر انقلاب قرار دهند. 
    نیكلای دوم كه از سال 1894 بر روسیه حكومت كرده بود 16 مارس سال 1917 در پی شكست های پی در پی ارتش روسیه از آلمان در جبهه و از دست رفتن دو میلیون سرباز روس ـ تنها در یك نبرد، مورد انتقاد شدید قرارگرفته و تفویض اختیارات كرده بود. علاوه برتلفات جنگ، قحطی عمومی و گرانی مایحتاج زندگانی هم مزید بر علت شده بود. درپی کنار رفتن نیکلای دوم، قدرت به یك دولت موقت میانه رو سپرده شد كه شش ماه بعد، انقلاب بلشویكی این دولت را هم ساقط كرد.
    پس از فروپاشی شوروی، استخوانهای نیكلای دوم به سن پترز بورگ منتقل و در اینجا با تشریفات رسمی تدفین شده و بار دیگر قاب تصویر او در کاخ کرملین نصب شده و سران کنونی روسیه در کنار این تصویر عکس می گیرند!.
    
نیكلای دوم، بانو و فرزندانش 


    
ناموفق بودن ارتش روسیه در جنگ با آلمان و تحمل میلیون ها كشته تا سال 1917 و افزایش گرانی مایحتاج زندگانی و کمبودها، یكی از علل فشار و اعتراض مردم و كناره گیری تزار نیكلای دوم از سلطنت (تفویض اختیارات) در آن سال شد. این عكس، اورا در اوایل جنگ جهانی اول در جبهه با آلمان نشان می دهد كه با دوربین وضعیت یک جبهه را می نگرد


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات