مولوتوف درحال امضای پیمان
23 آگوست 1939میان دو دولت آلمان و شوروی (هیتلر و استالین) یك پیمان عدم تجاوز ده ساله به امضا رسید. از سوی آلمان، فون ریبنتروپ Von Ribbentrop و از سوی شوروی، مولوتوف (وزیران امور خارجه دو کشور) این پیمان را امضا کردند. سران وقت شوروی كه از سابقه دشمنی و كینه هیتلر نسبت به كمونیسم آگاه بودند فریب خودشان و اورا خوردند و تن به امضای پیمان دادند. برای هیتلر، این پیمان تنها دو سال و دو ماه مفید بود و در سال 1941 خاك شوروی را مورد حمله قرارداد و بزرگترین تلفات یك جنگ در طول تاریخ را به آن اتحادیه وارد ساخت و ویرانی فراوان به بارآورد. مورخان معاصر، پیمان عدم تجاوز هیتلر و استالین را نخستین فریب روسها از غرب در قرن بیستم بشمار آورده اند و دومین فریب را اغفال گورباچف در سه سال آخر دهه 1990 و یلتسین در تمامی طول زمامداری اش دانسته اند.
     از زمان فروپاشی شوروی، روسها شاهد نقض همه وعده هایی بودند كه غرب قبلا به آنان داده بود. آنان خاك آلمان را به رغم اخطار مورخان روس كه آلمانی ها دوباره ضربه خواهند زد تخلیه كردند، از اروپای مركزی، لهستان و اروپای شرقی و جنوب شرقی خارج شدند و در برابر فروپاشی شوروی مقاومت خشونت آمیز نكردند زیرا كه غرب می گفت «عملی غیر دمكراتیك و زور» است!. در آگوست 2008 همان لهستان با آمریكا قرارداد استقرار پایگاه موشكی امضاء كرد و گرجستان كوچولو كه از بطن شوروی بیرون آمده است با رقیب ساخت و بهانه مداخله تراشید.
     از سال 2004 بود كه روسها به این حقیقت كه فریب خورده بودند واقف شدند و دام گرجستان در آگوست 2008 با شبیخون نظامی به اوستیای جنوبی (كه نقشه دیگران بود) آنان را به خود آورد، صریحا حرفهایی را كه در دل داشتند زدند و استوار ایستادند و با متوقف ساختن همكاری های خود با «ناتو» بنای «نه گفتن» را ولو موقتا گذاردند که ممکن است نقطه پایان بر یك دوره كوتاه تاریخی باشد كه از 1989 آغاز شده بود. 
    هیتلر نتیجتا از فریب دادن مسکو سودی نبرد. مطالعه «تاریخ» نشان داده است كه اگر هیتلر به شوروی حمله نكرده بود، جهان اینك چهره دیگری داشت؛ انگلستان منهدم شده بود، آمریكا وارد جنگ نمی شد و ایران كه با آلمان مناسبات حسنه داشت، دست كم در آن زمان از سلطه انگلستان رها می شد. هیتلر هشدار آن دسته از ژنرالهایش كه مخالف حمله به شوروی بودند، نادیده گرفت و با این حمله جنگ را باخت و كمتر از چهار سال بعد، این نیروهای شوروی بودند كه پایتخت او - شهر برلین را تصرف كردند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر