24 آگوست 1577 میلادی، شاه اسماعیل دوم از سلسله صفوی كه نوشته اند مردی سفاك بود و شهر قزوین را به قتلگاه خاندان صفوی و رجال وقت تبدیل كرده بود، ناگهان درگذشت. در توطئه های وقت، یک شاهزاده خانم صفوی به نام پریخان خانم دست داشت. اسماعیل دوم که قبل از شاه شدن در زندان بود دو سال سلطنت کرد. وی جانشین شاه طهماسب شده بود كه 43 سال سلطنت كرده بود. شاه طهماسب بود که پایتخت را به شهر قزوین منتقل ساخته بود.
    كاخ سلطنتی قزوین (پایتخت وقت ایران) در سالهای 1576 و 1577 به صورت لانه توطئه های مرگبار «پریخان خانم» در آمده بود كه طبق برخی روایات، پدرش شاه طهماسب را هم در 1576 مسموم كرده بود. همین پریخان خانم كه زنی جاه طلب بود تنها یک روز به حیدر میرزا برادر خود كه برجای پدر، شاه طهماسب، نشسته بود امكان سلطنت داد و درنخستین شب سلطنت او را مسموم كرد تا شاه بعدی، فرد مورد نظر او باشد. پس از مرگ حیدر میرزا، اسماعیل میرزا پسر دیگر شاه طهماسب را كه به دستور پدر به زندان افكنده شده بود (به اشاره پریخان خانم) آوردند و به نام شاه اسماعیل دوم بر تخت نشاندند. چون ابراهیم میرزا(پسر شاه اسماعیل اول) و عموی اسماعیل دوم و پریخان خانم كه از شاعری و هنرهم بهره داشت مخالف انتصاب اسماعیل دوم به سلطنت بود، طبق توطئه پریخان خانم و تایید شاه اسماعیل دوم 20 ژوئن 1576 كشته شد. قتل ابراهیم میرزا كه زمانی حاكم خراسان بود و در هرات می نشست، خراسانی ها را خشمگین ساخت. اسماعیل دوم كه تعادل روانی نداشت كمر به قتل شاهزادگان صفوی كه قلبا او را قبول نداشتند بست و پریخان خانم در این برنامه قرار گرقت و از میان برده شد. به لحاظ اهمیتی كه صفویه برای خراسان قائل بود، یكی از پسران شاه وقت باید در شهر هرات، مركز حكومتی خراسان، می زیست. شاهرخ میرزا پسر چهارم امیر تیمور (متولد 30 آگوست 1377 و متوفی در 20 آگوست 1447 میلادی) در طول سلطنت خود شهر هرات را پایتخت ایران کرده بود.
    شاهان صفوی در عین حال خود را، ولو اسما رئیس مذهبی كشور و صوفی بزرگ نیز می پنداشتند؛ زیرا شاه اسماعیل اول (رئیس وقت صوفیان) شیعه اثنی عشری را مذهب رسمی ایران اعلام كرده بود و شاهان بعد از او خودرا پاسدار این مذهب می دانستند.
     پس از مرگ ناگهانی و مشکوک شاه اسماعیل دوم مقامات دولت و فرماندهان واحدهای قزلباش برادرش محمد را كه قبلا به دستور شاه اسماعیل دوم كور شده بود به سلطنت برداشتند تا كسی مانع سوء استفاده ایشان از قدرت نشود. كار خودمختاری قزلباش به جایی رسیده بود كه زن شاه (مادر شاه عباس) را که مانع ادامه فساد اداری می شد کشتند و جسدش را در بیابانهای قزوین قطعه – قطعه كردند و به همین سبب، شاه عباس كه در هرات بود با لشكر خراسان به قزوین آمد و بر ضد پدر كودتا كرد و سپس دست به اصلاحات اداری و نظامی زد و با ایجاد یك ارتش ملی برای ایران، قزلباش را كه یك قشون متعلق به چند ایل و طایفه بود مرخص كرد. شاه عباس بعدا پایتخت را از قزوین كه در آنجا مادرش را كشته بودند به اصفهان انتقال داد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر