یکشنبه 5 شهریور 1396

رومی ها در بریتانیا و یك پیش بینی مهم تاریخی

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


سزار ژولیوس
كشتی های حامل لژیونهای هفتم و دهم روم (دو لشكر كامل) به فرماندهی ژولیوس سزار ـ یكی از سه عضو شورای حاكم بر آن كشور ـ پس از عبور از دریای مانش (باریكه دریایی میان اروپای قاره ای و انگلستان) 26 آگوست سال 55 پیش از میلاد در ناحیه كنت (دیل) وارد آبهای بریتانیا شدند و روز بعد (27 آگوست) گام به بریتانیا نهادند. هدف سزار از این لشكر كشی، تصرف بریتانیا نبود بلكه می خواست كه شناخت بیشتری از این جزایر به دست آورد كه فراریان گالیك و ژرمن (فرانسوی ها و آلمانی ها) از برابر ارتش روم را پناه می دادند. اطلاعات سزار درباره بریتانیا و ساكنان آن، پیش از این لشكركشی محدود به نوشته های «پیتیاس» جغرافیدان یونان باستان و افسانه هیمیلیكو و روایات مردم گل (فرانسه) بود. سزار در این لشكر كشی شناختی (حقیقت یاب) متوجه شد كه در این جزایر چهار قوم زندگی می كنند كه از اروپای قاره ای مهاجرت كرده اند. یك دسته كه در شمال هستند (اسكاتلندی ها) آلمانی تبار هستند كه به كشاورزی و شكار و ماهیگیری سرگرمند، دسته دیگر كلتی ها هستند كه در منطقه جنوب مركزی (اینگلند) زندگی می كنند كه خوراكشان عمدتا شیر و گوشت است و دامدار هستند، دسته سوم سیلور ها هستند كه از ایبریا (اسپانیا و پرتغال) مهاجرت كرده اند و دسته چهارم بربرها (بی تمدن ها) هستند. مردان این چهار دسته كه باهم سازگاری هم ندارند دارای موی سر و سبیل بلند هستند و پیش از رو به رو شدن با دشمن، صورت خود را به رنگ آبی رنگ آمیزی می كنند تا حواس طرف پرت شود. سزار در این لشكر كشی كوشید كه میان سركردگان بریتانیایی نفاق ایجاد كند تا متحد نشوند و همگی تابع قدرت روم باشند. طبق این سیاست كه عادت دو هزار ساله انگلیسی ها شده است (تفرقه افكن و حكومت كن)، سزار یكی از چهار پادشاه به نام مندوبراسیوس را رئیس كل جزایر قرار داد و پادشاه ارشد قبلی را سمت معاونت او داد تا میان آنان همیشه خصومت و نفاق باشد. وی سپس به گل (فرانسه) بازگشت و سال بعد با نیروی بیشتری به جزایر بریتانیا رفت و آنجا را تسخیر كرد. تسخیر كامل و رومیزاسیون كردن بریتانیا از سال 43 میلادی و توسط كلادیوس رومی آغاز شد.
     سزار عقیده به توسعه قلمرو روم در جهت غرب داشت؛ زیرا كه در شرق، ایران مانع گسترش قلمرو رومی ها بود و رومی ها در جنگ با ایران پیروز نمی شدند.
    سیسرو درباره دو لشكركشی سزار به بریتانیا نوشته است: سزار با هدف به دست آوردن طلا، نقره و مروارید به جزایر بریتانیا رفت ولی چون در آنجا اثری از این سه متاع ندید مایوس شد و .... سوئتونیوس در این زمینه ضمن تكرار مطالب سیسرو پیش بینی كرده است كه چون بریتانیایی ها فاقد طلا و نقره هستند، روزگاری برای به دست آوردن این وسیله قدرت (پول) دست به جهانگیری و تجاوزگری خواهند زد. دیدیم كه این پیش بینی حدودا دو هزار ساله در قرون جدید و معاصر تحقق یافت كه از این پیش بینی این نكته ساخته شده است: «بی طلا ها روزگاری تجاوزگر خواهند شد.».


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر