آلپ ارسلان سلجوقی 27 آگوست 1071 و یک روز پس از پیروزی بر امپراتوری روم شرقی و اسیرکردن رومانوس دیوژنس تصمیم گرفت که اورا رهاسازد. برخی از مورخان نوشته اند: " پس از اینکه رومانوس امپراتور روم شرقی را به حضور آلپ ارسلان آوردند از او پرسید که اگر نتیجه جنگ معکوس بود و وی اسیر رومیان (دولت بیزانس) شده بود چه می کرد و رومانوس پاسخ داده بود شمارا می کشتم. آلپ ارسلان در برابر این جواب گفته بود که من بالعکس، و تصمیم گرفته ام که شمارا آزاد کنم و بروید و باقیمانده قلمرو خودرا اداره کنید و ....".
     26 آگوست 1071 میلادی ارتش آلپ ارسلان سلجوقی در ملازگرد Melazgerd (به زبان ارمنی: منزیكرت) در شرق آناتولی و شمال دریاچه وان كه در آن زمان ارمنی نشین بود ارتش روم شرقی را شكست داد و با این رویداد، یك دوران تاریخی 848 كه تا پایان جنگ جهانی اول ادامه یافت آغاز شد. در نبرد ملازگرد، رومانوس دیوژنس R.Diogenes امپراتور روم شرقی نیز به اسارت آلپ ارسلان درآمده بود. سلجوقیان در سال 1054 میلادی تلاش كرده بودند كه ملازگرد را تصرف كنند ولی شكست خورده بودند.
    مورخان کارشناس تحولات قرون وسطی شکست بیزانس (روم شرقی) در نبرد ملازگرد را آغاز پایان این امپراتوری نوشته اند (که در سال 1453 به دست محمد دوم از نوه زادگان عثمان از یک طایفه ترکان غُز از میان رفت). به نوشته این مورخان، نبرد ملازگرد دولت روم شرقی (قسطنطنیه) را مقروض و ورشکست کرد و این وضعیت پیامدهای اجتماعی و سیاسی متعدد داشت و با تضعیف مرزبانی روم شرقی دسته های مهاجر و عمدتا اقوام ترکیک، بلغارها، بقایای هونها و ... که در سده های قبل از جنوب غربی سیبری به غرب وارد شده بودند به قلمرو آن نفوذ کردند و .... ورود مغولها به شمال شرقی ایران و جنوب روسیه تا دریای سیاه در قرن سیزدهم سبب شد که چند طایفه دیگر از ترکان غز (اوغوز) که سلجوقیان از این دسته بودند به آناتولی بروند و متحد حکمرانان سلجوقی این منطقه شوند که هرکدام به نام «غازی» برناحیه ای حکومت داشتند. «ارطغرل» یکی از سرکردگان غُز بود که با 400 مرد مسلح و گویا از ایران به آناتولی رفته بود و ناحیه کوچکی در جنوب مرمره را به دست آورده بود. پسر او عثمان که بر وسعت ناحیه متصرفی افزود دودمان عثمانی (1299 ـ 1923) را بوجود آورد که پس از انهدام دولت بیزانس امپراتوری بزرگی را در آسیای غربی، آفریقای شمالی و اروپای جنوبی بوجود آوردند و تا وین (پایتخت اتریش) پیش رفتند و خودرا جانشین خلیفه اسلام اعلام کردند. این امپراتوری که با اروپاییان و نیز ایران درگیری های متعدد داشت در جریان جنگ جهانی اول متحد آلمان شد و شکست خورد و ازمیان رفت که جمهوری ترکیه در آناتولی و گوشه کوچکی از اروپا برجایش نشسته و زبان ترکی و تمدن و فرهنگ خودرا حفظ کرده است.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر