ماتیاس هنگام شنیدن محکومیت خفیف خود
دوم سپتامبر سال 1987 محاکمه یک جوان 19 ساله آلمانی به نام ماتیاس روست Mathias Rust که سه ماه و نیم پیش از آن (28 ماه می 1987) با یک هواپیمای یک موتوره سسنا از مرز شوروی گذشته و پس از 640 کیلومتر پرواز در آسمان این جماهیریه در کنار میدان سرخ مسکو و در مجاورت کاخ کرملین فرود آمده بود در یک دادگاه این شهر آغاز شد. ماتیاس (متولد یکم ماه ژوئن 1968 در شهر ودل Wedel آلمان) این هواپیمای کوچک را کرایه کرده بود و از هلسینکی پایتخت فنلاند به سوی مسکو به پرواز درآمده بود. ماتیاس قصد خود از کرایه کردن هواپیمارا پرواز بر فراز اروپا بیان کرده بود. وی از هامبورگ به منطقه اطلس شمالی و از آنجا به نروژ و از نروژ به فنلاند رفته بود و در فنلاند گفته بود که قصد رفتن به سوئد را دارد.
    سیستم دفاع ضد هوایی شوروی متوجه ورود این هواپیما به آسمان این جماهیریه شده و از مقامات بالا و ازجمله کرملین کسب تکلیف کرده بود که بالاترین مقام کرملین با سرنگون کردن هواپیما مخالفت کرده بود!.
    
«ماتیاس» در دادگاه مسكو

پرواز این هواپیما از مرز تا کنار دیوارهای کرملین که در ظاهر امر ضعف شوروی را منعکس کرده بود باعث شگفت زدگی جهانیان شده بود که با به یادآوردن موضوع ساقط کردن هواپیمای جاسوسی «یو _ 2» آمریکا و جت مسافربر پرواز 007 کره جنوبی، دفاع شوروی را خلل ناپذیر می پنداشتند. ضعف شوروی در آن روز ناشی از نداشتن وسائل ره گیری و دفاع هوایی نبود، بلکه سوء نظر و «برنامه داشتن» مقامات کرملین و ضعف قضاوت مقامات ارشد دیگر بود. جهانیان که از نقشه کار بی اطلاع بودند رسیدن یک هواپیمای کوچک از مرز تا مسکو را حمل بر ضعف نظامی و یا کاهش انگیزه و عدم دلسوزی ملی و یا یک رخوت و سستی عمومی تلقی کرده بودند و ....
    از این رویداد هرکس بر پایه منافع و ظنّ خود استفاده کرد؛ ازجمله گورباچف رهبر وقت آن را بهانه قرارداد و بسیاری از فرماندهان نظامی را که سدّ راه او بودند ازجمله مارشال سرگی سوکولف Sokolov وزیر دفاع شوروی، و همچنین فرمانده نیروی دفاع هوایی آن اتحادیه ـ ژنرال کولدونوف Koldunov را که از مخالفان برنامه هایش! بودند برکنار ساخت و «یاسف» از دست پروردگانش را وزیر دفاع کرد. با برکنار شدن سوکولف راه بر گورباچف برای اجرای برنامه های خود تا فروپاشی شوروی (از درون!) باز شد. با وجود این، هنوز واقعیت قضیه که چرا این هواپیما توانسته بود خودرا به مسکو برساند و چرا با فرود آوردن و یا ساقط کردن آن موافقت نشده بود از صورت معمّا خارج نشده است.
    «ماتیاس» جوان که سهم چشمگیر در فروپاشی یک امپرتوری بزرگ دارد پس از محاکمه به جرم نقض حریم شوروی به 4 سال زندان محکوم شد که پس از 14 ماه و 14 روز، مشمول آزادی مشروط! قرار گرفت و رها شد و به وطن بازگشت و اینک تحلیلگر یک بانک در سویس است. باید دانست که شنیدن آزادی مشروط یک خارجی محکوم، به ندرت در شوروی به گوش خورده بود.
    
هواپیمای «ماتیاس» در حال فرود آمدن در کنار میدان سرخ!


    
هواپیمای سسنای ـ 172 ماتیاس در كنار دیوار كرملین و در حاشیه میدان سرخ و در پایتخت كشوری فرود آمده بود كه چرچیل بر آن نام ترس آور «پشت پرده آهنین» گذارده بود


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر