"هوا گوفنگ" در حال مذاکره با شاه

دوم سپتامبر 1978 (در آن سال مصادف با 11 شهریور 1357 و سال انقلاب) كه تظاهرات در بسیاری از نقاط ایران ادامه داشت، «هوا گوفنگ» صدر كمیته مركزی حزب كمونیست و رئیس شورای وزیران وقت چین (رئیس دولت) كه به ایران آمده بود با شاه دیدار و گفتگو کرد كه برخی از مورخان، آن را یك اشتباه دیپلماتیک رهبر وقت چین (جانشین مائو) نوشته اند. "هوا Hua Guofeng" هنگامی با شاه ملاقات کرد که سران دولتهای دیگر از تماس مستقیم با او ابا داشتند و احتیاط می کردند.
    «هوا» در نطقی در تهران گفته بود كه چین دوران انقلاب را پشت سر نهاده و گام به دوران سازندگی گذارده و نیاز به صلح و مسالمت دارد تا خودرا بسازد. وی گفته بود كه وجود یك چین نیرومند به سود همه كشورهای كوچك و ضعیف جهان است كه قبلا یار و یاور نداشتند. «هوا» ضمن ستایش از خدمات ایران باستان به تمدن جهان و اشاره به گذشته با عظمت ایرانزمین گفته بود كه از این پس و یا در آینده ای نزدیک، تعرض قدرتهای بزرگ به كشورهای كوچك، مانند گذشته به سود بزرگها نخواهد بود زیرا كه مقاومت ملتها در برابر آنها بیشتر می شود.
     بعدا به این دیدار «هوا» كه احتمال بهره برداری شاه به سود خود از آن می رفت ایراد گرفته شد كه «هوا» پاسخ داده بود كه ترتیب دیدار پیش از تشدید انقلاب داده شده بود، تشریفاتی بود و او قصد مداخله در انقلاب را نداشت.
    
Hua Guofeng در سال 2007

هوا گوفنگ Hua Guofeng که در نیمه آگوست 2008 در هشتاد و هفت سالگی درگذشت پس از بازگشت از ایران، دیری نپایید که سمتهای حزبی و دولتی خود را یکی پس از دیگری ازدست داد و قدرت عملا به دنگ شیائو منتقل شد که معمار تحولات اقتصادی چین عنوان گرفته است. هوا آخرین سمت حزبی اش را در سال 1981 از دست داده و از آن پس عملا خانه نشین شده بود. وی از 15 سالگی به انقلاب کمونیستی چین پیوسته بود. دولت چین بیستم آگوست 2008 اعلامیه درگذشت "هوا" را منتشر ساخت.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر