دوشنبه 13 شهریور 1396

روزی كه طغرل سلجوقی در «ری» درگذشت

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    

طغرل سلجوقی که با غلبه برغزنویان، ایران خاوری و سپس همه ایران و نیز بغداد را تصرف و تا سوریه و گوشه هایی از آناتولی پیش رفته بود چهارم سپتامبر 1063 میلادی در «ری» و در73 سالگی درگذشت و چون فرزند نداشت آلپ ارسلان (به معنای شیر شرزه) برادرزاده اش (پس از یك درگیری خانوادگی) برجای او نشست. طغرل (طعرل بیگ) که قبلا دو بار ازدواج کرده و دارای فرزند نشده بود، امید به داشتن فرزند را از دست نداده بود و چند ماه پیش از درگذشت ـ در 72 سالگی، «سیده» دختر خلیفه اسمی بغداد را ـ که سنّی بود ـ به عقد نكاح خود درآورده و به ری منتقل كرده بود تا در اینجا عروسی كند كه درگذشت.
     طغرل كه قبلا اتحادیه ای از ترکمانان (تُرکان غُز= اُغوز Oghuz Turks) مهاجرِ به منطقه فرارود را تشکیل داده بود پس از درگذشت محمود غزنوی و احساس ضعف در پسرش مسعود، تعرّض خود را آغاز کرده بود. 
    طغرل كه تعرض عمومی خودرا از سال 1034 میلادی آغاز كرده بود تا سال 1037 همه خراسان (خراسان بزرگتر) را متصرف شده بود. طغرل پس از پیروزی سال 1038 در دندانقان Dandanghan(میان سرخس و مَرو) بر سلطان مسعود غزنوی به نیشابور رفته و در باغ «شادیاخ» پادشاهی خود را اعلام داشته بود. تصرف سایر ایالت های ایران از جمله آذربایجان توسط طغرل 18 سال طول كشید. وی با تصرف ایران به حكومت دودمانهای ایرانی ازجمله بوئیان (دیلمیان) پایان داد كه استقلال و حاکمیّت ملی ایران را تأمین و بغداد را هم تحت كنترل داشتند. دیلمیان از منطقه ای در گیلان و نه چندان دور از لنگرود بپاخاسته بودند.
     آلپ ارسلان ـ دومین حکمران سلجوقی ـ آناتولی شرقی و گرجستان را بر متصرفات این دودمان اضافه کرد و پیروزی او بر امپراتور بیزانس (روم شرقی) در نبرد ملازگِرد در سال 1071 میلادی باعث شد که به تدریج طوایف تُرک بر آناتولی مستولی و یک دسته از آنان معروف به عثمانلی در سال 1453 به عُمر رومیه شرقی پایان دهد و امپراتوری عثمانی را که عنوان خلافت اسلامی برخود نهاده بود ایجاد کند، به پایتختی استانبول.
    
    
برج طغرل در منطقه ری (نزدیک تهران) ساختمان 950 ساله


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر