دوشنبه 13 شهریور 1396

... و در پی شكست بزرگ ارتش روم از ایرانیان

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


تصویر شاپور دوم بر سكه اش

چهارم سپتامبر سال 363 میلادی، 69 روز پس از مرگ ژولیان امپراتور روم كه با 14 لژیون (لشكر رومی) به جنگ شاپور دوم (ذوالاكتاف) شاه ساسانی ایران شتافته بود، جانشین او «ژوویان» با صرفنظر كردن از متصرفات روم در آسیای صغیر و غرب فرات موافقت شاپور را به صلح به دست آورد تا بتواند باقیمانده لژیونرها را زنده به كشورشان بازگرداند. ژولیان برای تصرف تیسفون از فرات گذشته بود. 
    
تصویر ژولیان بر سكه اش

 یكی از شرایط صلح این بود كه ژوویان درجریان عقب نشینی به ساحل مدیترانه به هرشهر كه برسد باید به دست خود پرچم ایران را برفراز شهر به اهتزاز درآورد، و او به این تعهد عمل كرد.
    ژولیان 26 ژوئن سال 363 در جریان عقب نشینی از برابر ارتش توانمند ایرانیان زخمی شده بود و اواخر همان شب از همین جراحت در گذشته بود. واحدهای ارتش ایران دست از تعقیب لژیونرها رومی برنداشتند و همین امر ژوویان را كه پس از مرگ ژولیان، از سوی ژنرالهای رومی موقتا تا تصویب سنای روم جانشین ژولیان شده بود مجبور به دادن پیشنهاد صلح به شاپور دوم كرد. با این پیروزی درخشان، ایران بار دیگر بر روم برتری یافت.
    
تصویر ژوویان بر سكه اش

پس از بازگشت ژوویان به «رم»، با این كه سنا بر امپراتور شدن او صحه گذارد نتوانست از سرزنش رومی ها خودرا رهایی دهد و در چند مورد بر ضد او كه باعث تحقیر امپراتوری روم شده بود شورش شد و بالاخره همین وضعیت سبب شد كه یك سال پس از امضای قرارداد صلح با شاپور دوم، از فرط غصه دق كند. پس از مرگ ژوویان، سنای روم ژنرال والنتیان را به امپراتوری برگزید.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر