سه شنبه 14 شهریور 1396

اعلامیه تند و صریح دولت در باره لغو كاپیتالاسیون، ولی...

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


چهاردهم شهریور 1307 هجری خورشیدی (چهارم سپتامبر 1928)، دولت وقت (دولت رضاشاه) در یك اعلامیه رسمی باردیگر یادآور شد كه امتیاز كاپیتالاسیون در ایران زنده نخواهد شد، چنین پرونده ای را كه حاكی از نهایت ضعف یك دولت است به تاریخ سپرده و بازگشوده نخواهد شد. در این اعلامیه از همه دولتها كه تبعه در ایران دارند خواسته شده بود كه درخواست حتی یك مورد تفویض تعقیب قضایی شهروند خودرا از ایران نكنند كه تحقیر تلقی خواهد شد و ....
     كاپیتالاسیون (تسلیم، و در اصطلاح قضایی به مفهوم قضاوت كنسولی و محاكمه خارجی كه مرتكب جرم محلی شده باشد، در كشور متبوع خود!) نهم ماه می سال ۱۹۲۷ (۱۹ اردیبهشت ۱۳۰۶) در ایران لغو شده و از 19 اردیبهشت 1307 (درست یك سال بعد) حتی در موارد استثنایی و برای اتباع كشورهای كاملة الوداد هم بلااثر گردیده بود. این امتیاز (کاپیتالاسیون) را قبلا دولت قاجاریه به پاره ای ازدولتها داده بود و به این ترتیب قسمتی از حاكمیت ملی را واگذار كرده بود. رسیدگی به جرائم محلی و مجازات متخلف، تكلیف یك دولت حاكم مسئول در برابر اتباع كشور است و از تكلیف نمی توان گذشت و آن را واگذار كرد. اعلامیه چهاردهم شهریور 1307 به این سبب صادر شده بود که یک سفارتخانه در تهران درخواست نادیده گرفتن لغو كاپیتالاسیون در مورد یک تبعه آن کشوررا داده بود. 
     با وجود لغو كامل كاپیتالاسیون در سالهای 1306 و 1307 در ایران و اعلامیه صریح و تند شهریور 1307، این امر از دهه 1340 به صورت محدود در مورد پاره ای از اتباع آمریكا در ایران، برغم مخالفت ها و اعتراض های فراوان بار دیگر به اجرا در آمده بود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر