«توجو» و این عكس در محكمه نظامی فاتحان جنگ كه وی را به اعدام محكوم كرد هنگام ایستادن مقابل هیات قضات گرفته شده بود
نهم سپتامبر 1945، ژنرال هیدكی توجو Hedeki Tojo نخست وزیر پیشین ژاپن (زمان جنگ جهانی دوم) كه طرح شبیخون زدن به پایگاه دریایی آمریكا در «پرل هاربور» را در زمان ریاست خود بر ارتش ژاپن تهیه و دو هفته پس از نخست وزیر شدن به اجرا درآورده بود دست به خودكشی زد، ولی اورا نجات دادند. 
    24 روز پس از تسلیم شدن ژاپن و اشغال نظامی این کشور، چند نظامی آمریکایی برای بازداشت «توجو» به خانه اش رفتند. وی پیش از آنکه در را بگشایند با سلاح کمری گلوله ای به قلب خود زد تا خودکشی کند و در دادگاه تحقیر و به حکم آن اعدام نشود ولی چون «چپ دست» بود گلوله به زیر قلب و به معده او اصابت کرد که زیر عمل جراحی قرار گرفت و زنده ماند. 
    در آن زمان ژاپن تحت اشغال نظامی آمریكا بود و فرماندار آمریكایی ژاپن دستور دستگیری توجو و چهل تن از ژنرال ها و وزیران ژاپنی دوران جنگ جهانی دوم را صادر كرده بود تا به عنوان جنایتكار جنگ و ارتکاب جنایت علیه بشریت محاكمه شوند.
    «Tojo» متولد 30 دسامبر 1884 وزیر جنگ و رئیس ارتش بود که این دولت را تشویق به امضای قرارداد اتحاد با آلمان و ایتالیا کرده بود. وی که چین را در تصرف داشت در جولای 1941 لشکر به هندوچین فرانسه کشید. این عمل او باعث شد که دولت آمریکا ژاپن را تحریم اقتصادی کند و در مورد واردات نفت و مواد خام به زحمت اندازد.
    توجو پس از انتصاب به نخست وزیری، سمت های وزارت داخله، امور خارجه، آموزش و پرورش و ریاست ستاد ارتش را هم عهده دار شده بود. وزارت آموزش و پرورش را با هدف تدریس ژاپن شناسی (تاریخ)، تاریخ استعمار آسیا توسط اروپاییان، میهندوستی و آماده سازی جوانان برای جنگ. وی تا جولای 1944 نخست وزیر ژاپن بود و در پی چند شکست نظامی، از چشم مردم کشورش افتاد و اورا بازنشسته کردند ولی سمت مشاور شورای عالی جنگ را حفظ کرد.
    توجو پس از محاکمه در دادگاه فاتحان جنگ جهانی دوم، به اعدام محکوم و 23 دسامبر 1948 به دار آویخته شد. به باور مورخان، دو اشتباه باعث ناموفق شدن آلمان، ایتالیا و ژاپن در جنگ جهانی دوم شد. یکی اشتباه هیتلر که به شوروی پهناور تعرض کرد و دیگری شبیخون ژاپن به پرل هاربر که این دو اشتباه پای آمریکارا به جنگ جهانی دوم باز کرد. چرچیل تلاش بسیار به کشانیدن پای آمریکا به جنگ کرده بود ولی آن دو اشتباه مردم آمریکارا قانع به ورود به جنگ کرد. چرچیل در مذاکرات محرمانه با روزولت در «نیو فاوندلاند» کانادا (9 تا 12 آگوست) که به امضای چارتر اتلانتیک انجامید روزولت را تشویق به ورود به جنگ کرده بود و گفته بود که هیتلر با تعرض به شوروی با دست خودش گورش را حفر کرده است ولی روزولت پاسخ داده بود که باید مردم آمریکا که هزینه جنگ را خواهند پرداخت راضی به این کار شوند که تعرض به پرل هاربر آنان راضی کرد.
     آمریكاییان و بویژه ژنرال مک آرتور در طول شش سال اشغال نظامی و تنظیم یك قانون اساسی برای ژاپن، هشتم سپتامبر سال 1951با این کشور قرارداد صلح امضاء و پیمان امنیت مشترک امضاء کردند. ژاپن هنوز این قانون اساسی را اصلاح نكرده است كه به موجب آن از داشتن ارتش كامل محروم شده است. ژاپن دارای یک نیروی مسلح محدود به نام «سِلف دیفنِس» است. دولت آمریکا از زمان اشغال نظامی ژاپن هنوز شماری ازپایگاههای نظامی خودرا در این کشور حفظ کرده است.
Tojo هنگامی که در قدرت بود


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر