دوشنبه 20 شهریور 1396

كودتای سپتامبر 1973 شیلی و قتل سالوادور آلنده

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    Salvador Allende
11سپتامبر سال 1973 سالروز پایان حكومت سالوادور آلنده رئیس جمهور سوسیالیست كشور شیلی است. در این روز جمعی از نظامیان شیلی به ریاست ژنرال اوگوستو پینوچت (پینوشه) كاخ ریاست جمهوری شیلی را محاصره كردند. آلنده با تفنگی كه قبلا فیدل كاسترو به او هدیه كرده بود [یک کالاشنیکوف 47] به میان مدافعان كاخ رفت و ضمن مبادله گلوله كشته شد. [اخیرا پس از نبش قبر و بررسی محل برخورد دو گلوله احتمال خودکشی او بیشتر شده و حدس زده می شود؛ او هنگامی که احساس کرده بود مدافعان کاخ ریاست جمهوری توان ایستادگی بیشتری ندارند و دستگیر و تحقیر می شود، و اصابت یک گلوله هم اورا اندکی مجروح کرده بود پاشنه تفنگ را روی زمین می گذارد و با انگشت پا به بالاتنه خود شلیک می کند.]. 
    همسر آلنده همان روز اعلام كرد كه كودتای نظامیان با كمك و نقشه واشنگتن و به دست CIA انجام شده است. آلنده كه در سال 1970 به ریاست جمهوری شیلی انتخاب شده بود بسیاری از شركتهای آمریكایی فعال در شیلی را ملی كرده بود. كمپانی آمریكایی «آی تی تی» در ساقط كردن آلنده نقش موثر داشته است. آلنده كه افكار ماركسیستی داشت، پس از روی كارآمدن، با تعدیل آن تلاش كرد كه سوسیالیسم را در شیلی در چارچوب دمكراسی و با تعاونی كردن موسسات پیاده كند كه توام با خشونت نباشد ـ همین روشی كه كمونیستها پس از فروپاشی شوروی در پیش گرفته اند.
     آلنده بارها گفته بود كه برای دولت آمریكا ـ به سبب نفوذ كمپانی های بزرگ در دولت واشنگتن ـ تامین منافع مادی در درجه اول اهمیت قراردارد. 
    مورخان چگونگی كودتا بر ضد آلنده را با آن چه كه در 28 امرداد سال 1332 (آگوست 1953) در ایران منجر به سقوط دولت دكتر مصدق شد مقایسه كرده و مشابهت های آنها را به دست داده اند. 
    آلنده در دفتر خاطراتش نوشته است كه «تاریخ» نثار دولت هایی كه بدون دلیل برای رسیدن به هدفهایشان از زور استفاده می كنند شرم خواهد كرد.
    در پی كودتای 11 سپتامبر 1973 شیلی، ظرف یك ماه، هفت حزب هوادار آلنده غیرقانونی اعلام شدند و بیش از دو هزار تن از جمله چند روشنفكر بنام شیلیایی سر به نیست گردیدند و .... 
    «تاریخ نشان داد كه مردم شیلی در نخستین فرصتی كه به دست آوردند قدرت را به پیروان آلنده سپردند و دختر اورا به پارلمان شیلی فرستادند که رئیس پارلمان شد و اینک سناتور. این مردم دختر یک ژنرال مقتول وی را هم رئیس جمهور کردند که یک دوره این مقام را داشت، و پیونوشه آخر عمر در حبس خانگی و داشتن چندین پروند قتل و سوء استفاده مالی و نقض قانون اساسی در دادگاه، درحالیکه دچار بیماری آلزایمر (فراموشی) بود درگذشت.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر