دوشنبه 20 شهریور 1396

جنگ هرمزدگان و روی کار آمدن دودمان ساسانیان

   نوشته شده توسط: Aydin Arsalan    


مجسمه اردشیر پاپکان

پاره ای از مورخان، یازدهم سپتامبر سال 226 میلادی (شهریور ماه) را سالروز جنگ هرمزدگان (نزدیكان بهبهان) ذكر كرده اند و از آن به نام جنگ داخلی ایرانیان نام برده اند. در این جنگ اردشیر پاپكان حاكم پارس بر اردوان پنجم شاه اشكانی غلبه كرد كه با كشته شدن وی حكومت 476 ساله اشكانیان پایان یافت. اردشیر به رغم علاقه ای كه به کرمان داشت و پیش بینی می شد كه این شهر را مركز حكومت خود قرار دهد، پایتخت را از تیسفون (كنار دجله و 35 کیلومتری جنوب بغداد امروز) منتقل نكرد. 
    ساسانیان در طول حكومت چهار قرنی خود مانع از ورود نژاد نیمه زرد از آسیای مركزی (آلتایی ها و همسایگانشان) به قلمرو ایران در منطقه فرارود و ایران خاوری ـ اختلاط نژاد و در نتیجه تفاوت فرهنگ و تنزُّل تمدن شدند. آنان كوشش داشتند كه اختلاط نژاد در ایران صورت نگیرد. به علاوه، امكان ندادند كه حكومت روم در آسیای غربی پیشروی كند. آئین زرتشت را دین رسمی (دولتی) ایرانیان قرار دادند و رومیان را وادار كردند كه پیروان آن را در قلمرو خود مخصوصا در بالكان تحمل كنند. ساسانیان كه اردشیر سر سلسله آنانست پایه گذار یك ناسیونالیسم افراطی در ایران بوده اند که ریشه های آن باقی مانده است. 
    
پرویز کیانی ژنرال پاکستانی

دولت ساسانیان ایران که علاقه مند به متحد کردن اقوام ایرانی ساکن در آن سوی شرق کشور در زیر یک پرچم بود شماری از اصیلزادگان پارس را به همراه افراد خانواده با سپاهی روانه آن سوی رود سند کرد و به نوشته «رای زاده دونیچند بالی» در کتاب خود «تاریخ گاکهر» تالیف سال 1725، این ساسانیان در قسمتی از پنجاب امروز که به راولپندی ختم می شود استقرار یافتند و نام خانوادگی «کیانی» و «کی»بر خود نهادند که در آن زمان عنوان بزرگی بود و تنها شاهزادگان پارس می توانستند بر خود بگذارند. آنان به پیشه سپاهیگری ادامه دادند و برخی از بهترین افسران ارتش ایران دوران ساسانیان از میان آنان برخاسته بودند. 
    پس از فروپاشی امپراتوری ساسانی، این کیانیان که به اصالت پارسی خود مباهات می کردند در گوشه ای از پنجاب یک دولت محلی تشکیل دادند که درجریان لشکر کشی دوم محمود غزنوی به هند در سال 1008 میلادی با او (که به ادبیات و شعر پارسی علاقه ویژه داشت) متحد شدند و به تدریج به اسلام گرویدند. در زمان معاصر، ژنرال اشفاق پرویز کیانی رئیس پیشین ستاد ارتش پاکستان از همین کیانیان است.
    اواخر دوران دودمان ساسانیان كه كشور دچار گسترش شكاف طبقاتی و فساد اداری شده بود، مزدك مسلك سوسیالیستی خود را مطرح كرد كه در آغاز كار مورد توجه قرار گرفته بود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر